Foto: Caltech

Je známy fakt, že drobné organizmy toho znesú nesmierne veľa.

Mnohé dokážu prežiť v extrémnych teplotách či mrazoch, v extrémne kyslom či zásaditom prostredí a zvládnu dokonca aj život bez vody a potravy. Portál Phys.org však informuje, že v jazere Mono sa podarilo vedcom objaviť červa, ktorý ich zaujal nielen schopnosťou prežiť extrémne podmienky, ale aj tým, že má tri pohlavia.

Extrémy jazera Mono

Jazero Mono je samo o sebe prostredím, v ktorom neprežije len tak čokoľvek. Nachádza sa v Kalifornii a voda v ňom je mimoriadne slaná a alkalická. Jazeru chýba systém, ktorý by z neho vodu odvádzal, preto sa v ňom soľ koncentruje vo vysokom množstve. Mono je trikrát slanšie ako more a hladina pH sa šplhá až k 10.

Napriek tomu sa však vedcom z Caltechu podarilo objaviť v ňom červa, ktorému sa očividne v slanom prostredí darí veľmi dobre. Nový druh dostal dočasné pomenovanie Auanema sp. a okrem toho, že má tri pohlavia, sa medzi ostatnými živými tvormi vyníma aj tým, že znesie 500-násobne vyššiu dávku arzénu, ako je smrteľná dávka pre človeka. Navyše, svoje potomstvo nosí vo vačku podobne ako kengura.

Prežijú takmer všetko

Donedávna si vedci mysleli, že okrem baktérií a rias v jazere Mono prežívajú len dva druhy živočíchov –  Artemia, tzv. žiabronôžka a špecifický druh mušky. Teraz sa však vedcom podarilo objaviť až osem nových druhov, pričom všetky patria k mikroskopickým červom, tzv. hlístovcom.

Podrobné informácie o objave boli dokonca už aj publikované v odbornom časopise Current Biology. Výskumné práce prebiehali najmä v laboratóriu pod taktovkou profesora biológie Paula Sternberga.

Sternberg sa výskumom hlístovcov zaoberá už nejaký ten čas a objektom jeho záujmu je najmä druh Caenorhabditis elegans, ktorý je známy tým, že k bežným aktivitám ako je spánok, učenie sa a pohyb, využíva len 300 neurónov. Vďaka tomu, že je organizmus tak jednoduchý a predsa schopný fungovania, je vďačným objektom nejedného vedeckého bádania. Okrem toho, na rozdiel od mnohých živočíchov, ktorým sa darí v extrémnych podmienkach, C. elegans zvláda aj tie laboratórne s priemernou teplotou a tlakom vzduchu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Caenorhabditis elegans (C. elegans) is a 1mm long free-living roundworm. It is the simplest organism to have a nervous system, and because of its simplicity it is a favorite model organism for scientists studying neuronal development. Moreover, it was the first multicellular organisms to get its genome fully sequenced and the only organism which connectome (map of neuronal connections) has been completed. . . The worm has an elaborate sensory system to sense their surroundings and react to it. Different kinds of microorganisms, at different food sources; have different effects on the worm. For example, some bacteria cause the worm to “run” away from the food rather than trying to eat it as illustrated in the two images shown with feces and rotten fruit (swipe to see both). . Post by Eugenia Rojas, PhD Collage of hand-drawn and digital artwork by Ipsa Jain @ipsawonders . #thesciencetimes #celegans #sciart #artwork #yeast #bacteria #modelorganism #nervoussystem #roundworms #scicomm #sensorysystem #connectome

Príspevok, ktorý zdieľa The STEM Times (@thestemtimes),

Nové biotechnológie

Vzhľadom na to, že hlístovce sú mimoriadne rozšíreným druhom, Sternberg a jeho tím sa domnievali, že by ich mohli nájsť aj práve v jazere Mono a mali pravdu. Ako sme spomínali, objavili hneď 8 druhov, pričom niektoré sú parazitické, iné zas prežívajú ako predátor. Vzhľadom na to, že skúmané druhy prežijú v extrémnych aj v laboratórnych podmienkach, vedci sa domnievajú, že majú istú genetickú predispozíciu, ktorá im umožňuje prispôsobiť sa.

Prečo je dôležité skúmať práve takéto organizmy? Žiaľ, nie každý má prístup k čistej, pitnej vode a človek sa má čo učiť, aby dokázal prežiť extrémne podmienky tak, ako tieto mikroorganizmy. Okrem toho, možno sa niekde v prírode ukrýva nový druh biotechnológie, ktorý nám pomôže skvalitniť podmienky pre život.

phys.org
Uložiť článok

Najnovšie články