sciencenews.org

Matej Mensatoris / / News
Pohyb kontinentov spôsobí, že v ďalekej budúcnosti vznikne nový veľký superkontinent s názvom Amasia.

Dnes sú kontinenty a svetadiely od seba spravidla oddelené tisíckami kilometrov oceánov a morí. Ako ale všetci dobre viete, nebolo to v minulosti tak. Pangea, superkontinent, ktorý existoval pred stovkami miliónmi rokmi sa časom, pohybom litosferických dosiek „roztrhal“ na kontinenty, ktoré sa od seba začali oddeľovať. Vedci ale teraz odhalili, že v ďalekej budúcnosti opäť nastane spojenie kontinentov a vznikne tak nový superkontinent. 

Ten dostal názov Amasia. Jeho pravdepodobný vznik nastane za 50 až 200 miliónov rokov. Kontinenty sú totiž v neustálom pohybe, ročne sa zmenia svoju polohu aj o niekoľko centimetrov. Je teda len otázkou času, kedy tak, ako sa od seba oddelili, tak sa opäť stretnú.

Pretvorí sa tak úplne geografia celej Zeme, vzniknú nové moria a oceány a samozrejme aj nový veľký kontinent. Podľa vedcov by malo spojenie nastať na severnej pologuli, v oblasti dnešného severného ľadového oceánu.

NBC News
NBC News

Nie všetci však súhlasia s tým, že takéto spojenie kontinentov nastane na práve na týchto opisovaných miestach. Geológ Ross Mitchell z austrálskej Curtinovej univerzity uvádza: „Špekulácie o vzniku superkontinentu Amasia, sú naozaj iba špekulácie. Je to ťažké predpovedať.“

Nie je to len Amasia, ktorá je v hre. Jedným z predpokladov je tiež vznik kontinentu Pangea Ultima, ktorý by spojil Ameriku s Afrikou a Európou. Ďalším predpokladom je Novopangea, ktorá by spojila Austráliu a Áziu dohromady.

Je jasné, že vo veľmi ďalekej budúcnosti k spojeniu kontinentov skutočne dôjde. Avšak, ktorá z týchto možností bude tá, ktorá skutočne nastane, to bude jasné až o desiatky miliónov rokov. Ale Amasia sa teraz javí ako celkom pravdepodobná možnosť.

Pozri aj: V roku 2016 zomrel jeden z najdôležitejších ľudí v dejinách ľudstva, ale takmer nikto o tom nehovoril

interez.sk (mmm), sciencenews.org, iflscience.com


Komentovať (0)