Foto: Pixabay

Ľudia po celom svete sa môžu tešiť na jedinečné prírodné divadlo.

Polárna žiara, jedinečné prírodné divadlo je typické pre oblasti za 66. rovnobežkou. Pri silných solárnych erupciách sa však vyskytuje i miernejších zemepisných šírkach. A práve tieto dni sa tento scenár stáva realitou. Na Slnku zúri solárna búrka, vďaka ktorej si polárnu žiaru môžu užiť milióny ľudí po celom svete. 

O polárnej žiare existuje v rôznych kútoch našej Zeme niekoľko legiend. Kým Inuiti v minulosti verili, že polárna žiara sú vlastne pochodne ich predkov, osvetľujúce cestu do nebeskej ríše, v mnohých krajinách bola považovaná za predzvesť moru, vojny a smrti. Polárna žiara, nazývaná aj Aurora, nesie meno po rímskej bohyni úsvitu, ktorá milovala všetko krásne a najmä krásnych mužov, ktorých jednoducho unášala.

V 21. storočí vieme, že polárna žiara nie je žiadnym zázrakom, ale dokázaným astronomickým javom. Ide totiž o svetelný úkaz, ktorý vzniká pôsobením nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, popr. atmosféry iného kozmického telesa. Pri náraze na vrchnú vrstvu atmosféry nabité častice slnečného vetra zmenia svoju elektrónovú konfiguráciu. Po návrate elektrónu z vyššej energetickej hladiny vylučuje častica svetlo. Už zo samotného názvu je jasné, že polárna žiara je jav typický pre polárne oblasti. Dôvodom je, že nabité častice slnečného vetra odchyľuje smerom k pólom magnetické pole Zeme. Najčastejšie je teda polárnu žiaru možné pozorovať práve za polárnou kružnicou, 66. rovnobežkou našej planéty.

Foto: Pixabay

K výnimkám však dochádza pri zvýšenej aktivite Slnka čo spôsobuje jav, ktorý nazývame geomagnetická búrka. Tá vzniká po slnečných erupciách a následnom narušení magnetického poľa Zeme silným prúdom nabitých častíc, unikajúcich zo Slnka vysokou rýchlosťou. Polárna žiara sa vtedy vyskytuje aj v miernejších zemepisných šírkach. Všetko závisí od intenzity slnečných erupcií.

Foto: Pixabay

Na najbližšie dni americký vedecký úrad National Oceanic and Atmospheric Administration (skr. NOAA) ohlásil solárnu búrku s intenzitou G2 na celkom 5-stupňovej škále. Polárna žiara tak bude viditeľná aj v oblastiach, kde tento prírodný jav nie je vôbec bežný. Na Slovensku sa však na jedinečné prírodné divadlo pripravovať nemusíte. V našich končinách sa objavuje len ojedinele pri 4 a 5 stupni intenzity solárnej činnosti.

Foto: NOAA

Najintenzívnejšia bude polárna žiara práve dnes, 11. septembra. Viditeľná bude v severných štátoch USA, na Aljaške, v Škótsku, Dánsku, Švédsku, Pobaltských štátoch a Rusku. Ak sa teda náhodou nachádzate v týchto oblastiach, pripravte sa na jedinečné prírodné divadlo.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články