brightside.me

Matej Mensatoris / / Now U Know
Aké sú signály toho, že s vaším psom či mačičkou nie je niečo v poriadku? Prečítajte si, v akých situáciách by ste mali svojho štvornohého miláčika okamžite zobrať na veterinárne vyšetrenie.

Domáci miláčikovia často pre nás nie sú iba „nejaký“ pes či ,,nejaká“ mačka, ale mnohokrát ich vnímame ako plnohodnotných členov našich rodín. Robia nás šťastnými, radostnejšími a niekedy máme pocit, že nám rozumejú viac, ako niektorí iní ľudia. Nie je preto nič neobvyklé, že sa chceme postarať o to, aby boli v dobrej kondícii a nič ich netrápilo.

Avšak nie vždy vieme rozlíšiť, že naši štvornohí miláčikovia potrebujú odbornú veterinárnu pomoc. Preto vám dnes prinášame týchto 15 prejavov, ktoré ak váš pes alebo vaša mačka robia, mali by ste radšej čím skôr navštíviť zverolekára.

Skrývajú sa

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Ak sa pes alebo mačka začnú odrazu bez zjavnej príčiny schovávať, zbystrite pozornosť. Môže to znamenať, že váš miláčik sa poranil, alebo je chorý. Skontrolujte ho a ak nájdete poranenie alebo ak skrývanie neprestáva, choďte pre istotu k zverolekárovi.

Nevysvetliteľná letargia

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Ak sa váš pes či mačka odmietajú hrať a namiesto toho radšej ležia v pelechu, môže existovať dôvod na obavu. Takéto správanie môže napríklad signalizovať problémy so srdcom. Apatia môže byť prejavom aj rôznych iných ochorení, nevynímajúc choroby prenášané kliešťami, alebo môže tiež signalizovať parazitické ochorenie.

Odmietanie jedla

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Keď si všimnete, že váš miláčik odrazu prestáva prijímať potravu a tekutiny, zbystrite pozornosť. Ak raz za čas vynechajú jedno jedlo, nie je dôvod na obavu, ak však vynechajú dve kŕmenia za sebou mali by ste ísť k veterinárovi. Odmietanie jedla môže byť prejavom mnohých ochorení, či zdravotných problémov.

Zhrbené a neprirodzené držanie tela

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Zhrbená a ohnutá chrbtica, chvost medzi nohami, či neprirodzená chôdza – to je reč tela, ktorá nám ukazuje, že vaše zvieratko trpí bolesťami. Ak tieto prejavy v priebehu pár hodín neprechádzajú, okamžite choďte k veterinárovi.

Neustále oblizovanie jedného miesta

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Aj pes aj mačka využívajú oblizovanie v rámci svojej bežnej hygieny. Avšak ak si všimnete, že si neustále olizujú jednu časť tela, napríklad labku, zbystrite pozornosť a radšej vyhľadajte zverolekára. Oblizovanie jedného miesta môže byť prejavom úrazu.

Nadúvanie, plynatosť a zvracanie

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Keď príde na tieto prejavy, najpravdepodobnejšia príčina je zamorenie parazitmi, ale tieto prejavy môžu poukazovať aj na problémy zažívacieho traktu. Nadúvanie môže znamenať poruchu v urogenitálnom systéme. Samozrejme, ak mačka raz za čas zvracia a vo zvratkoch vidíte chlpy a kus trávy, nemusíte sa obávať. Mačka sa tak zbavuje chlpov v žalúdku, ktoré do seba dostala pri čistení svojho tela. Aj preto by mačka mala mať vždy k dispozícii aspoň trocha trávnatého porastu. Ten mačka zožerie a potom spolu s chlpmi vyvráti.

Dýchavičnosť

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Aj my sa zadýchame, keď sa ponáhľame alebo utekáme. Ak ale váš miláčik dychčí, no pritom ste sa ním nehrali alebo neprejavoval inú fyzickú aktivitu, môže to byť signálom problémom so srdcom, alebo zviera prežíva stres. Dýchavičnosť môže byť tiež spôsobená chorobami prenášanými kliešťami. Ak váš pes alebo mačka dychčí bez zjavnej príčiny, okamžite kontaktujte veterinára.

Syčanie vrčanie, plačlivé štekanie alebo mňaukanie

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Ak váš miláčik na vás reaguje podráždene, pričom zvyčajne na vás reaguje pozitívne, môže to byť netradičným signálom o pomoc. Určite nevoľte trest, čo býva žiaľ častá reakcia neuvedomelých pánov, ale radšej hľadajte príčinu takéhoto správania. V niektorých prípadoch môže mať pes či mačka silné bolesti a horúčku, a preto reaguje takýmto agresívnym prejavom. Ten ale nie je snahou ublížiť vám, ale doslova je to volanie o pomoc.

Nezvyčajné vylučovanie

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Viaceré mačky dávajú najavo svojmu okoliu, že sa chystajú na toaletu. Tam zvyčajne netrávia veľa času. Ak spozorujete, že vaša mačka pôsobí nervózne, keď sa chystá na záchod a pri vykonávaní potreby sa napína a má problém sa vymočiť, je to dôvod na obavy. Takisto ak pes pri močení vydáva kvíliace zvuky, vyhľadajte veterinára. Choroby močovej a pohlavnej sústavy sú bolestivé, nepríjemné a môžu byť aj život ohrozujúce.

Zviera si opiera hlavu o múr

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Takýto prejav, ktorý môže niekomu pripadať vtipný, rozhodne vtipným nie je. Ak mačka alebo pes opiera hlavu o stenu či o tvrdé povrchy je veľká pravdepodobnosť, že váš miláčik trpí problémom s nervovým systémom. Môže ísť tiež o prejav infekcie alebo dokonca nádoru. Ak zbadáte tento prejav, okamžite vyrazte k veterinárovi.

Ťažké dýchanie

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Ak počujete piskot pri dýchaní existujú náznaky, že dýchanie sa presúva z hrudníka do brucha. Okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Opuch

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Všímajte si fyzické prejavy vášho miláčika. Pri hladkaní kontrolujte, či pes alebo mačka nemajú na tele opuchy. Ak nejaký nájdete, laicky ho preštudujte. Môže to byť obyčajná modrina, no môže to byť aj niečo vážnejšie. V každom prípade, každý novo zistený opuch by mal vidieť veterinár, ktorý stanový diagnózu.

Krívanie

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Tento prejav si všimnete asi najľahšie zo všetkých. Krívanie takmer vždy poukazuje na fyzické poranenie končatiny a odporúčame vám navštíviť odborníka.

Tretie viečko

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Za normálnych okolností môžete tretie viečko u mačky vidieť keď zaspáva, alebo keď sa práve zobudí. Ak ale zostane viditeľné po celú dobu ako je mačka hore, pričom prekrýva asi polovicu oka, mal by vašu mačku vidieť veterinár. V takomto prípade často ide o vírusovú infekciu, ktorú je potrebné liečiť.

Črevné poruchy alebo zápcha

Yekaterina Ragozina
Yekaterina Ragozina

Ak má zviera netradičnú stolicu, alebo naopak má problém s vyprázdňovaním, môže to poukazovať na rôzne závažné ochorenia, vrátane poškodenia miechy, otravy, či nádorového ochorenia. Aj v tomto prípade treba okamžite kontaktovať zverolekára.

Pozri aj28 vecí, ktoré dávate jesť svojmu psovi, no okamžite by ste s tým mali prestať

interez.sk (Matej Mensatoris), brightside.me


Komentovať (0)