pixabay.com

Mnohé jedlá, ktoré sa objavujú na našom stole, sú pre našich štvornohých miláčikov nebezpečné. Pozrite si prehľad 28 potravín, ktoré by ste psovi nikdy nemali dať.

Psy sa stali súčasťou našich domácností a často ich berieme ako členov rodiny, ktorými v podstate aj sú. Sú s nami keď sme šťastní, aj vtedy, keď sa trápime a rozumejú nám aj bez slov. Niekedy ich teda berieme ako ľudí, čo je však v prípade stravovania veľkou chybou. Tráviaci systém psov sa od toho nášho značne líši a niektoré jedlá, ktoré nám chutia a bežne ich konzumujeme, môžu vášmu štvornohého miláčikovi spôsobovať nemalé problémy a v extrémnych prípadoch aj smrť. Prečítajte si prehľad týchto potravín a nikdy ich svojmu psovi v záujme jeho zdravia nedávajte.

Jablkové semienka a ohryzok

flickr.com
flickr.com

Semienká z jablka a jaderník môže vášmu psíkovi spôsobiť dýchacie ťažkosti, červené oči, rozšírené zrenice a začervenanie sliznice. V extrémnych prípadoch môže jablkový jaderník spôsobiť aj smrť. Dôvodom je obsah kyanidu v semenách.

Kokos a kokosový olej

Kokosový olej a kokosové produkty sú momentálne v kurze pre ich mnohé zdravotné benefity. Avšak psovi môže kokos a produkty z neho spôsobiť nevoľnosť a hnačku.

Avokádo

Avokádo obsahuje látku zvanú Persin. Ten u psov pôsobí ako toxín a môže vyvolať zvracanie a hnačku.

Hrozno

flickr.com
flickr.com

Hrozno môže psovi spôsobiť zlyhanie obličiek či vyvolať obličkové ochorenia. Ak si myslíte, že sušené hrozienka sú na tom lepšie, tak vás vyvedieme z omylu. Sušené hrozienka majú ešte nebezpečnejší efekt ako čerstvé hrozno.

Marhule

Marhule majú na psa podobný efekt ako jablko a jeho semená. Môžu spôsobiť šok, rozšírené zreničky, zápal sliznice a dokonca aj smrť.  Dôvodom je kyanid. Negatívny efekt marhúľ narastá ešte viac, keď je ovocie staré či nahnité.

Cibuľa a pažítka

flickr.com
flickr.com

Cibuľa a pažítka môžu u psov spôsobovať anémiu a vyvolať podráždenie žalúdku.

Cesnak

Podobne ako cibuľa a pažítka, aj cesnak môže spôsobovať anémiu. Nebezpečný je aj cesnakový prášok, ktorý sa nachádza napríklad v detských výživách, ktoré niektorí majitelia dávajú svojim psom. Cesnak je veľmi nebezpečný aj pre mačky.

Surové mäso a kosti

Surové mäso a kosti môžu obsahovať nebezpečné baktérie ako Salmonela či E. Coli. Kosti môžu navyše poškodiť tráviaci trakt psov. Možno teraz budete namietať, že psy vo voľnej prírode bežne konzumujú surové mäso a kosti. To je pravda, avšak treba si uvedomiť, že voľne žijúce psy sa dožívajú oveľa kratšieho veku a trpia viacerými zdravotnými problémami. Ak sa chcete vyhnúť najrôznejším rizikám, je lepšie psovi dávať tepelne upravené mäso. Samozrejme, malý kúsok surového mäsa, ktoré práve krájate na nedeľný obed, vášmu psovi s veľkou pravdepodobnosťou neuškodí.

Harmanček

Aj táto krásna a liečivá bylina je pre psa nebezpečná. Pri kontakte s kožou môže spôsobiť jej podráždenie, pri požití môže vyvolať zvracanie, hnačku a môže viesť dokonca k anorexií. Dlhodobé užívanie môže spôsobiť vnútorné krvácanie.

Slané pochutiny

pixabay.com
pixabay.com

Pes nepotrebuje toľko soli ako človek. Ak ho ponúkate slanými chipsami či krekrami, nerobíte dobre. Soľ v nich spôsobuje psom smäd a nadmerné močenie. V prípade veľkého množstva soli sa môže dostaviť zvracanie, hnačka, kŕče a v extrémnych prípadoch až smrť.

Čerešne

Čerešne obsahujú zlúčeniny kyanidu, čo môže spôsobiť už spomínané problémy ako rozšírené zrenice, podráždenie sliznice, ťažkosti s dýchaním, šok a dokonca aj smrť. Najviac týchto látok sa nachádza v stopkách či v kôstke.

Makadamové orechy

Aj keď tieto orechy asi nekonzumujete každý deň, a tak sa k ním váš pes asi tak ľahko nedostane, vedzte, že makadamové orechy im môžu spôsobiť slabosť, depresie, zvracanie, tras a zvýšenie telesnej teploty.

Ostatné orechy, mandle a arašidy

pixabay.com
pixabay.com

Aj iné škrupinové plody môžu byť pre vášho psa potenciálne nebezpečné. Môžu vyvolať zvracanie, hnačku alebo aj pankreatitídu, vzhľadom na veľký obsah tukov v orechoch.

Horčicové semienka

Aj tieto semienka môžu vyvolať zažívacie problémy ako je zvracanie a hnačka.

Rebarbora

Táto obľúbená pochúťka môže vášmu štvornohému miláčikovi spôsobiť nadmerné slinenie, tras a dokonca poškodenie či zlyhanie obličiek.

Paradajky

pixabay.com
pixabay.com

Paradajky môžu u psa vyvolať slintanie, nevoľnosť, hnačku, ale aj letargiu a slabosť. Dôvodom je solanín, ktorý sa nachádza najmä v zelených častiach.

Citrusové plody

Dokonca aj malé množstvo citrusov môže u psov spôsobiť bolesti brucha. Väčšie množstvo môže dokonca poškodiť centrálny nervový systém.

Čokoláda

pixabay.com
pixabay.com

Čokoládou by ste nemali nikdy núkať svojho psa. Okrem problémov, ktoré môže spôsobovať cukor na zuboch, sú oveľa nebezpečnejšie prejavy teobrominu obsiahnutého v čokoláde. Ten môže viesť k problémom s dýchaním, kŕčom, poškodeniu srdcového rytmu a v extrémnych prípadoch až k smrti. Tu platí zásada – čím tmavšia a horkejšia čokoláda s vyšším obsahom kakaa, tým je to pre psa horšie.

Káva a kofeín

Rovnako ako čokoláda, aj káva obsahuje látky, ktoré môžu spôsobiť rovnaké problémy. Aj keď je jasné, že váš pes asi nebude piť vaše espresso, dajte si pozor napríklad na zabudnuté zrnko na podlahe.

Surové vajcia

Surové vajce môže spôsobiť u citlivejších psov problémy s kožou a srsťou. Je tu tiež riziko, rovnaké ako u ľudí, kedy pri konzumácií surových vajec sa môžete otráviť salmonelou.

Mlieko a mliečne výrobky

pixabay.com
pixabay.com

Ľudia a niektoré domáce mačky sú v skutočnosti jediné cicavce, ktorých tráviaci trakt sa dokáže vyrovnať s väčším množstvom mlieka či výrobkov z nich. Laktóza môže u psov vyvolať bolesti žalúdka a hnačku, no tiež môže poškodiť žalúdočné steny.

Časti zemiakov

Aj u ľudí je známe, že konzumovať iné časti zemiaku, ako je samotná hľúza, nie je dobrý nápad. Zemiakové listy, stonky, klíčky, no i zelené časti zemiakov, môžu aj u psa vyvolať zvracanie, hnačku, no aj dezorientáciu a letargiu. Nebezpečná pre psa je aj zemiaková šupka.

Broskyňa

Broskyňa môže vyvolať zvracanie, hnačku, dýchacie ťažkosti a v extrémnom prípade šok a smrť. Opäť je za tým obsah kyanidu, ktorý sa nachádza najmä v stopke, listoch a v kôstke.

Sladké drievko

pixabay.com
pixabay.com

Veľa dobrého škodí. To platí aj o sladkom drievku, či u nás známom pendreku. V nízkych koncentráciách môže mať pre psa protizápalové účinky, avšak väčšie množstvo môže poškodiť nadobličky a spôsobiť svalové kŕče.

Alkohol

Alkohol je jed a to platí rovnako u ľudí ako aj u psov. Ak pes požije alkohol, môže nastať zvracanie, hnačka, tras a pri väčšom množstve aj kóma a smrť.

Kysnuté cesto a výrobky z neho

Kvasnice nachádzajúce sa v ceste môžu spôsobovať život ohrozujúce žalúdočné nadúvanie. Okrem toho kvôli metabolickým premenám sa v tele z kysnutého cesta tvorí etanol – alkohol, ktorého negatívne účinky na psa sme opísali v prechádzajúcom bode.

Xylitol

Xylitol je sladidlo, ktoré kúpite v potravinách so zdravou výživou. Avšak xylitol môže u psa spôsobiť nepríjemné stavy ako zvracanie, ospalosť, záchvaty a dokonca kómu, či zlyhanie pečene.

Chmeľ

pixabay.com
pixabay.com

Ak vám na záhrade rastie chmeľ, buďte v strehu. Ak by váš pes požil chmeľové šišky, môžu mu spôsobiť problémy s dychom, zvýšenú teplotu, kŕče a dokonca aj smrť.

Samozrejme je potrebné si uvedomiť, že tak ako ľudia, aj psy sú rôzne a nie všetky rasy či druhy reagujú rovnako na každú potravinu. Takisto je jasné, že ak váš pes náhodou zje malý kúsok mliečnej čokolády, ktorá vám ostala na stole, pravdepodobne mu to nespôsobí žiadne zdravotné problémy. Avšak je dobré vedieť, čo vášmu psovi môže uškodiť a pred čím by ste ho mali chrániť. Ak si ale nie ste niečim istí, obráťte sa s dotazom na vášho veterinára, ktorý vám s istotou povie, čo váš pes môže a čo nemôže konzumovať.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )