Ilustračná foto: Pixabay

Partenogenéza je proces oplodnenia bez pričinenia sa samca.

Ešte minulý rok v septembri sa v zoo Chattanooga v americkom štáte Tennessee vyliahli tri mláďatá varana komodského. Teraz však facebooková stránka zoo ohlásila zaujímavú správu. Mláďatá boli počaté bez pričinenia sa samca, a tak ich matkou aj otcom zároveň je samica pomenovaná Charlie. 

Parenogenéza

Proces, pri ktorom príde k oplodneniu aj bez pričinenia samca sa nazýva parenogenéza. Ako informuje portál IFL Science, je pomerne často pozorovaný u bezstavovcov. U cicavcov s výnimkou niektorých neoverených správ pozorovaný nebol a aj u plazov je pomerne vzácny. Preto je aj správa zo zoo v  Chattanooga taká výnimočná.

Zaujímavá je tiež skutočnosť, že všetky tri mláďatá sú samce. To je dané rozmanitým výberom pohlavia u plazov. Samice varanov komodských nesú chromozónu W a Z, zatiaľ čo samce majú dva chromozóny Z.

Mohli to byť iba samce

Pri partenogenéze matka poskytne jeden chromozóm W alebo jeden chromozón Z.

„Keď dôjde k partenogenéze, matka môže vytvoriť iba vajcia s chromozónmi WW alebo ZZ. Avšak vajcia chromozómami WW nie sú životaschopné, takže na vyliahnutie zostávajú iba vajcia ZZ,“ vysvetlila zoo. To je aj dôvod, prečo sa mohli takto narodiť iba samce.

Zoo sa pokúšala rozmnožiť samicu prirodzenou cestou

To, aby samica uskutočnila partenogenézu, nebolo vôbec cieľom. K samici umiestnili aj samca s menom Kadal. Charlie však o neho nejavila záujem.

Vo voľnej prírode sú varany komodské samotárske a často sa správajú násilne. Aj preto sa u nich vyvinula schopnosť produkovať potomstvo aj bez oplodnenia. Samice sa často nechcú páriť, aj keď sú prípady, keď vytvárajú monogamné putá.

Varany sú najväčší druh jašterov, preto majú často aj prezývku draci. Môžu dorastať až do troch metrov a živia sa predovšetkým zdochlinami či lovom menšej koristi. Ich populácia je však ohrozená a podnikajú sa viaceré programy na jej zachovanie.

Existuje o nich viacero mýtov, vrátane toho, že v slinách majú veľké množstvo baktérii, ktoré vytvárajú otravu krvi po uhryznutí. Tento mýtus sa ale nedávno vyvrátil a zistilo sa, že varany sú jedovaté. Nevie sa však, či im tento jed reálne pomáha pri love.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )