Moldava Konštrukta

TASR/Radovan Stoklasa

Minister Naď v júni v Moldave nad Bodvou informoval, že v podniku v rámci komerčného kontraktu opravia a zmodernizujú pre Ukrajinu desiatky kusov vojenskej techniky.

V závode štátnej spoločnosti Konštrukta-Defence v Moldave nad Bodvou spúšťajú v týchto dňoch novú lakovaciu a sušiacu kabínu, ktorá umožní realizovať povrchovú úpravu bojovej techniky. Informovalo o tom v nedeľu Ministerstvo obrany (MO) SR.

„Tak, ako som avizoval v júni, prevádzka Konštrukta-Defence v Moldave nad Bodvou získala striekací box na základnú a finálnu povrchovú úpravu bojovej techniky. Ide o nesmierne dobrú správu, keďže doteraz bola Konštrukta odkázaná na subdodávky,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Spoločnosť má v meste servisno-opravárenské oddelenie.

Foto: TASR

Nové vybavenie bude mať široké využitie

„Dĺžka boxu 17 metrov umožňuje vykonať nástrek akejkoľvek bojovej techniky vrátane napríklad húfnice Zuzana 2 s dĺžkou vyše 14 metrov. Box bude plne využívaný v rámci projektov 8×8, Zuzana 2, ako aj pri opravách zavedenej techniky Ozbrojených síl SR,“ potvrdil riaditeľ spoločnosti Alexander Gurský.

Aplikáciu nového technologického riešenia podľa neho očakávajú čoskoro aj v prevádzke špeciálneho skúšobníctva Konštrukta-Defence v Dubnici nad Váhom, kde už o niekoľko týždňov pribudne v akreditovanom skúšobnom laboratóriu nový vibračný testovací systém. „V tomto smere sa budeme snažiť aj do budúcna napredovať a postupne rozširovať nové a zároveň nahrádzať zastarané technologické a skúšobné vybavenie,“ skonštatoval riaditeľ.

Minister Naď v júni v Moldave nad Bodvou informoval, že v podniku v rámci komerčného kontraktu opravia a zmodernizujú pre Ukrajinu desiatky kusov vojenskej techniky. V závode zároveň opravujú vojenskú techniku pre OS SR, pričom pripravený je ďalší rozvoj vojenských opravárenských a výrobných kapacít.