Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Lokál
V Tepličke nad Váhom v okrese Žilina začali v stredu popri chodníku k Vodnému dielu Žilina s výsadbou 750 stromov, ktoré budú pripomínať 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci.

Podľa starostu Tepličky nad Váhom Viliama Mrázika vybrali lokalitu na vysadenie stromov z dôvodu, že ku chodníku nedávno otvorili lávku pre peších a cyklistov ponad cestu zo Žiliny do Terchovej. „Ľudia chodník naozaj aktívne využívajú. Vedie popri železnici a frekventovanej ceste. Preto sme chceli trošku stlmiť nepriaznivý vplyv dopravy tým, že chceme vysadiť alej,“ povedal Mrázik.

Doplnil, že s myšlienkou oslovil obec miestny obyvateľ Jozef Kmetík. „Napísal, že keď máme takéto pekné výročie, či by sme nezasadili 750 stromov. Mne sa tá myšlienka veľmi páčila. Samozrejme, nejakú dobu to trvalo,“ podotkol starosta Tepličky nad Váhom.

„Vysádzanie javorov, jarabín, smrekov, borovíc a briez sme konzultovali s odborníkmi, ktorí nám odporučili, ako ich striedať. Okrem aleje by ešte mali vzniknúť v zlomoch chodníka hájiky ihličnatých stromov,“ dodal Mrázik.

Na sadenie sa prihlásilo 113 ľudí. „V prvom rade sme oslovili školy, ktoré poslali starších žiakov, väčšinou ôsmakov a deviatakov. Sú tu takisto členovia združení a spolkov, ktoré v našej obci fungujú. Ale najviac ma teší mládež. Pre nich by to malo byť obzvlášť dôležité, aby sa k prírode správali s patričnou úctou. A verím, že si budú pamätať stromy, ktoré vysadia,“ uzavrel starosta Tepličky nad Váhom.

Pozri aj: Celé územie Slovenska zasiahla kalamita, intenzívne sneženie bude dnes pokračovať. Pozrite si fotografie od Slovákov

TASR
0
Komentovať (0)