Foto: TASR (Oliver Ondráš)

Lesníci škody postupne sumarizujú

Silný vietor, ktorý sa v uplynulých dňoch prehnal severom Slovenska, poškodil aj lesné porasty v Tatranskom národnom parku (TANAP). Na území v správe Štátnych lesov TANAPu vyvrátil a polámal odhadom viac ako šesť a pol tisíc stromov.

Informovala o tom dnes koordinátorka vonkajšej komunikácie štátnych lesov Martina Petránová, podľa ktorej sa však toto číslo ešte môže zmeniť, keďže lesníci škody stále mapujú.

„Zatiaľ najviac spadnutých stromov hlásili z ochranného obvodu Podspády, kde vietor poškodil približne 2 000 metrov kubických drevnej hmoty a ďalších zhruba 1 500 metrov kubických zaevidovali v oblasti Tatranskej Javoriny. Štátne lesy TANAPu zaznamenali škody aj na Orave, kde vietor zničil celkovo 1 500 metrov kubických drevnej hmoty. Zverovka, Habovka i Oravice totiž rozsah kalamity odhadli zhodne na päťsto kubíkov,“ uviedla. Najlepšie obišla centrálna časť Tatier, ktorej sa silný nárazový vietor vyhol, spadnuté stromy v tejto oblasti zaznamenali len ojedinele.

Lesníci škody postupne sumarizujú, keďže zatiaľ sa nedostali do všetkých lokalít, ktoré zasiahol vietor. V teréne sú tiež pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.

„Postupne si prechádzajú jednotlivé turistické chodníky a popadané stromy odstraňujú. Prioritu majú, samozrejme, trasy, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera. Turisti by teda mali počítať s tým, že niektoré úseky môžu byť dočasne nepriechodné, respektíve ťažšie priechodné,“ upozornila Petránová.

Štátne lesy TANAPu ako správca turistických chodníkov na území Tatranského národného parku aj preto žiadajú návštevníkov, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe vo vysokohorskom prostredí a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí pracujú na spriechodnení turistických chodníkov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )