Foto: wikimedia.org

Je dobrý nápad ukryť sa v aute v prípade atómového výbuchu? Podľa experta je to asi najhoršia voľba.

Hrozba útoku atómovými zbraňami nie je veľká. Avšak po celom svete sa nachádza približne 14900 jadrových zbraní, a tak táto hrozba existuje, aj keď sa nachádza najmä v rovine hypotetických úvah. No pri takomto veľkom množstve sa ale môže stať, že sa takejto zbrane zmocnia rôzne teroristické organizácie, ktoré by ich mohli použiť na vyplnenie svojich chorých cieľov. Ak by sa náhodou takýto katastrofický scenár odohral, tu je dôvod, prečo by ste sa nemali schovávať v aute. 

Prvá vec, ktorá sa udeje je, že nastane obrovská záplava svetla. Vyzerá to, ako keby vybuchlo samotné slnko. Mnohých ľudí postihne dočasná slepota, no tí, ktorí si uchránia zrak pred ostrým svetlom, uvidia oranžový hríb stúpajúci do vzduchu, nasledovaný čiernym dymom. Nasleduje ohlušujúca rana a tlaková vlna, ktorá môže ľudí zraziť na kolená. Ak toto nastane, môžete si pomyselne „gratulovať“. Boli ste v dostatočnej vzdialenosti, aby ste prežili výbuch atómovej bomby. Ihneď ale medzi ľuďmi zavládne panika, naokolo sú desiatky zranených ľudí. Čo teraz robiť?

wikipedia.org

„Nikdy sa neschovávajte v aute“ hovorí expert na radiáciu Brooke BuddemeierLawrence Livermore National Laboratory, a ďalej dodáva:  „Nesnažte sa šoférovať a určite nepredpokladajte, že karoséria auta a sklo vás ochráni.“ 

Public domain

V závislosti na type atómovej bomby je možné, že auto by ste ani nenaštartovali. Súčasťou takéhoto výbuchu je aj silný elektromagnetický impulz (EMP), ktorý vyradí mnohé elektronické systémy. EMP sa ale šíri od miesta výbuchu a čím ste ďalej, tým sa zoslabuje. Záleží teda na mnohých faktoroch, či EMP dokáže vyradiť elektroniku automobilu z prevádzky.

Súčasťou jadrových výbuchov býva tiež rádioaktívny spád. Ten predstavuje nasaté časti prachu, ktoré teraz začnú „snežiť“ na zem. Avšak kvôli výbuchu sú silne rádioaktívne a tým pádom aj smrteľne nebezpečné. „Len veľmi husté a hrubé materiály dokážu zastaviť pôsobenie radiácie. Niekoľkometrová vrstva zeme, hrubé betónové múry alebo niekoľkocentimetrová vrstva olova, dokážu radiáciu odtieniť“, uvádza Brooke Buddemeier. 

Ďalej dodáva, že zistil znepokojivú informáciu. Mnohí ľudia by v takom prípade hľadali útočisko v aute, ako ochranu pred spádom. To je ale veľmi zlá voľba, ktorá má podľa Buddemeiera pôvod v béčkových hollywoodskych filmoch. „Moderné autá sú vyrobené zo skla a ľahkých kovov, čo vytvára minimálnu ochranu. Len tak si sadnúť do auta a čakať čo sa bude diať je scenár, ktorý sa rovná smrti.“

Čo by ste mali robiť namiesto toho, ako byť v aute?

Lawrence Livermore National Laboratory / FEMA

Najlepšia voľba je ukryť sa v robustnej budove a zamieriť do jej pomyselného stredu a najlepšie do pivnice. Vhodné je miesto bez okien a čo najviac vzdialené od strechy a strán. Tam je potrebné vydržať 12 až 24 hodín. Za ten čas sa rozpadnú najaktívnejšie časti radiácie a tá výrazne poklesne. Ak vás zaujíma presný scenár, ako sa ochrániť pred jadrovým výbuchom a ako prežiť takúto situáciu, prečítajte si náš článok.

Buddemeier ďalej dodáva, že v aute sa môžete skryť v prípade, ak sa auto nachádza v robustnej betónovej garáži a lepšie miesto na úkryt nemáte. „V takom prípade môžete sedieť v aute a počúvať cez rádio (ak bude fungovať) núdzové vysielanie“. 

Pozri aj: Prežili by ste to? Takto by to vyzeralo, keby vybuchla atómová bomba v centre Bratislavy a v iných slovenských mestách

businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články