Pozornosť poľských médií upútal nezvyčajný úkaz z pôrodnice v meste Lodž, kde sa narodili dvojičky s rozličnou farbou kože.

 „Malá Joanna je beloška, jej brat Jason je černoch,“ napísal poľský spravodajský portál Onet. Niečo takéto podľa expertov údajne môže prekvapiť len neznalých laikov. Z hľadiska genetiky je totiž niečo takéto „skrátka naozaj možné“. 

Za netypickým párom z poľského mesta Lodž sa totiž skrýva genetický úkaz, ktorý poznáme pod termínom albinizmus. Obaja rodičia, Diana a Franck, sú ako rodáci z Kamerunu černosi. Narodenie bielej dcérky však pre nich prekvapením vôbec nebolo, keďže v matkinej rodine sa albíni vyskytovali pomerne často. Svetlú farbu kože má jej strýko aj dvaja bratia.

Portál Onet pripomenul, že albinizmus sa môže u dieťaťa prejaviť, ak sa jeho gén vyskytuje u oboch rodičov, u ktorých sa ale naopak prejaviť vôbec nemusí.

Joanna a Jason sú dvojvaječné dvojčatá. Rozdielna farba pleti sa u takých súrodencov vyskytuje veľmi zriedkavo, ale nie je vede neznáma. „Z hľadiska genetiky je to jednoducho možné,“ tvrdí doktor Janusz Lasota, konzultant pôrodnice v Lodži.

Vo svete pripadá na 17.000 osôb jeden albín, ale na čiernom kontinente, kde ich percento stále vzrastá, jeden albín pripadá na 5.000 Afričanov.

Kvôli farbe pleti ale často takýto jednotlivci čelia diskriminácii a prenasledovaniu. Podľa správy OSN zomiera v Afrike 98 percent albínov pred štyridsiatkou, z toho 80 percent na rakovinu kože. V niektorých oblastiach subsaharskej Afriky sú dokonca považovaní za nositeľa nešťastia, inde sa verí poverám, že sú vybavení magickou mocou a že niektoré časti ich tela môžu zabezpečiť šťastie a úspech, čo už tiež viedlo k prípadom mrzačenia aj vrážd.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )