Foto: Unsplash.com

Pôjde o prvý takýto tunel pod Panamským prieplavom.

Nová linka metra v hlavnom meste Panamy povedie tunelom prerazeným popod tamojší prieplav medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Oznámili to vo štvrtok panamské úrady, uviedla tlačová agentúra AP.

Projektový riaditeľ Agustin Arias informoval, že v rámci širšieho infraštruktúrneho projektu s nákladmi štyri miliardy dolárov (3,68 miliardy eur) bolo zvolené riešenie prekonania prieplavu pomocou tunela namiesto pôvodne očakávaného vedenia trate po moste. Jediná tunelová rúra, rozdelená na dve polovice, bude mať priemer 13 metrov.

Šéf správy tejto vodnej cesty Ricaurte Vásquez vyjadril minulý týždeň obavy, že výstavba metra môže ovplyvniť jej vlastný investičný program.

Pracovať na výstavbe by sa malo začať už čoskoro

Očakáva sa, že práce na novej, tretej linke panamského metra, ktorá bude obsluhovať západné predmestia metropoly, sa začnú v najbližších týždňoch po tom, ako projekt odsúhlasí úrad generálneho kontrolóra.

Generálny riaditeľ metra Héctor Ortega povedal, že uskutočniteľnosť výstavby tunela bola predmetom skúmania vyše tri mesiace. Minister verejných prác Rafael Sabonge vysvetlil, že projekt tretej linky metra tak nebude prepojený s výstavbou štvrtého mosta ponad prieplav, o čom sa rozhodlo predovšetkým s cieľom zamedziť zdržaniam pri rozširovaní siete metra. Posudzované boli aj technické faktory a možnosť poškodenia tretích strán.

Kontrakt na výstavbu spomínaného mosta získalo čínske konzorcium, zatiaľ čo tretiu linku metra má postaviť juhokórejská spoločnosť. Samotné rozšírenie metra s odhadovanými nákladmi 2,5 miliardy dolárov (2,3 miliardy eur) má byť financované prostredníctvom japonského úveru.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )