Foto: tropicaltitbits.com

V Pakistane namerali najvyššiu aprílovú teplotu v histórii planéty.

Iste ste si vo svojom okolí všimli, že jar skončila akosi prirýchlo. Po roztopení snehu a príchodu prvých teplých dní máme už prakticky letné počasie. Na juhu Slovenska dnes (4. máj) meteorológovia predpovedajú teploty nad 30°C. Ešte dramatickejšia je situácia v južnej Ázii. Podľa meraní zažili najhorúcejší apríl v histórii planéty. 

30. apríla 2018 namerali v pakistanskom Nawabshahu v tieni teplotu neuveriteľných 50,2°C. Podľa meteorológov ide o aprílový celosvetový rekord. Tento údaj síce nie je možné 100% overiť, kedže Svetová meteorologická organizácia neposkytuje oficiálne údaje pre celú planétu, no podľa mnohých odborníkov je pakistanský rekord skutočný. Vyššiu aprílovú teplotu údajne namerali len v roku 2001 v Mexiku (51°C), ale Christopher Burt z Weather Underground označil tento údaj pre Washington Post za nespoľahlivý.

Foto: ogimet.com

Pakistan a veľká časť priľahlej Indie zažívajú aktuálne veľmi extrémne počasie. Teploty v tieni stúpajú do výšok, ktoré sú privysoké i pre letné priemery. Efekt je navyše znásobený i obrovským množstvom teplej vody, ktorá sa nahromadila v severozápadnej časti Indického oceánu. Južná Ázia sa doslova varí v tieni.

Pottery seller - Lahore, Pakistan

Extrémne teploty v Pakistane a Indii sú pritom životu nebezpečné. Vzhľadom na životnú úroveň sa väčšina obyvateľov nedokáže ukryť pred úmorným teplom v klimatizovaných priestoroch. V roku 2015 len v samotnom Karáči (najväčšie pakistanské mesto) zahynulo pri extrémnych vlnách horúčav 1200 ľudí. Aktuálne extrémne podmienky si zatiaľ oficiálne nevyžiadali žiadne obete, no vzhľadom na to, že sa v najbližších dňoch určite v tejto oblasti neochladí vzniká veľké riziko.

Oh... the break is over
Rekord nameraný v pakistanskom Nawabsahu prekračuje aprílové priemery pre danú oblasť o 10°C.  Dostupné zdroje uvádzajú aprílový priemer najvyšších teplôt na 40°C. Rekordne teplý apríl však neobišiel ani zvyšok sveta. Regionálne rekordy zaznamenali v Austrálii, východnej Európe, ázijskom Rusku no i na Slovensku. U nás padali najmä v chladnejších oblastiach napríklad v Poprade či Oravskej Lesnej. Meteorológovia tu prepísali až 84 rokov staré aprílové rekordy.

Pozri aj: Čína chce kontrolovať počasie. Na ploche s rozlohou Mongolska bude v jednej z najsuchších oblastí sveta vyvolávať dážď

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články