Ilustračná foto: Unsplash

Asi ale budete musieť mať dávku šťastia a oko na to rozoznať takýto klenot.

Ak bývate u našich českých susedov a neplatíte len kartou, ale používate aj miestnu českú menu, máme pre vás skvelé správy. Ako upozornil portál TN, v obehu kolujú aj vzácne české mince a bankovky. A môžu mať vysokú hodnotu. Takže je tam nejaká tá šanca, že na ne narazíte. 

Portál televízie Nova vysvetľuje, že medzi najvzácnejšie mince, ktoré v Česku unikli do obehu, je desaťkoruna pochádzajúca z roku 1993 s malým nápisom „kč“. Ak by ste si mysleli, že bude mať hodnotu maximálne niekoľko stoviek korún, realita vás pravdepodobne šokuje. Môže mať totiž hodnotu až niekoľko stoviek tisíc.

Foto: Flickr.com (David Fernández)

Na minciach a bankovkách sledujte detaily

Taktiež máte šťastie, ak natrafíte na typ mince, ktorých bolo vyrazených pomenej a preto sú vzácne. Patrí medzi ne minca v hodnote 1 Kč z rokov 1998, 1999 a 2005, 20-korunová minca z rokov 2001, 2003, 2007 – 2011 a 2022 a mnohé ďalšie.

Čo sa týka bankoviek, skúste si všímať, či na nich náhodou nechýba vodoznak. Ak na nejakú takúto natrafíte, možno ste narazili na „poklad“. Týka sa to napríklad „stokoruny“ bez vodoznaku.

Ďalšou chybnou bankovkou s hodnotou niekoľkých tisíc je „stokoruna“, na ktorej je vyobrazený Karol IV., no pozerá sa na opačnú stranu, než by mal.

Mincí a bankoviek, ktoré môžu mať oveľa vyššiu hodnotu, než sa vám zdá, majú naši susedia mnoho. Preto, keď vám nejaké pristanú v peňaženke, nezabudnite ich aspoň jedným očkom skontrolovať. Možno sa stanete vyvoleným a pošťastí sa vám natrafiť na vzácny kúsok.

Uložiť článok

Najnovšie články