Foto: Andrej El Siluro (Facebook)

V Malom Dunaji došlo k masovému úhynu rýb. Údajne sa udusili pre zvýšené množstvo fekálií vo vode.

Minulotýždňová veľká búrka v Bratislave a v okolí neuškodila len samotnému mestu a jej obyvateľom. Po internete sa začalo šíriť video, ktoré zaznamenáva veľkú škodu i v Malom Dunaji, ktorý sa na okraji Bratislavy oddeľuje od Dunaja a po 128 kilometroch sa už ako súčasť Váhu, opäť stretáva s týmto európskym veľtokom. Typická nížinná rieka plná života je však po minulom týždni znečistená fekáliami a telami mŕtvych rýb.

Aktuálne po dažďoch neskutočne množstvo skapatych rýb.. Malý Dunaj utrpel ďalšiu ránu pod pás.. Smrad sa šíri všade, voda aj brehy sú posiate mŕtvolami i v rozklade.. Kto je vinník? Kto ponesie zodpovednosť? Kedy už táto nádherná voda dostane svoj zaslúžený pokoj.?!? Je to smutné, plakal by som..Pleskáč, kapor, mrenka, karas, zubáč a sumec.. Na každom strome…“ opisuje pod videom situáciu jeho autor Andrej z Bratislavy.

Kto chcete, zdieľajte.. Nech to vidí každý.. AKTUALIZOVANÉ INFO : ČOV-Vrakuňa začala vypúšťať (s prepáčením) ho na v stredu v noci. K prvému uhyn došlo vo štvrtok v ranných hodinách, kedy bola táto katastrofa aj nahlásené Inšpekcii životného prostredia. Merania potvrdili výskyt fekalii v v extrémnych číslach, čo sa prejavilo na rapidnom poklese kyslíka a ryby sa podusili. Najväčšia "vlna" bola v priebehu štvrtka a noci zo štvrtka na piatok, prognóza ukazuje, že k ďalšiemu uhyn by už dôjsť nemalo. Merania ešte teraz ukazujú zle čísla. Teraz už ostáva iba čakať, čo voda v plaví :(Aktuálne, po dažďoch neskutočne množstvo skapatych rýb.. Malý Dunaj utrpel ďalšiu ránu pod pás.. Smrad sa šíri všade, voda aj brehy sú posiate mŕtvola i v rozklade.. Kto je vinník? Kto ponesie zodpovednosť? Kedy už táto nádherná voda dostane svoj zaslúžený pokoj.?!? Je to smutné, plakal by som..Pleskac, kapor, mrenka, karas, Zubáč a sumec.. Na každom strome..

Gepostet von Andrej El Siluro am Sonntag, 10. Juni 2018

Podľa aktualizovaných informácií pod videom, ktoré Andrej uverejnil na sociálnej sieti, má byť táto ekologická katastrofa spôsobená vypúšťaním fekálií do vôd Malého Dunaja. V dôsledku tohto znečistenia došlo k poklesu kyslíka, čo viedlo k masovému úhynu obyvateľov rieky. K vypusteniu malo podľa informácií Andreja z Bratislavy dôjsť po prvý raz práve v stredu v noci (teda po obrovskej búrke v Bratislave). Vinníkom má byť čistiareň odpadových vôd vo Vrakuni, ktorá mala kvôli problémom s extrémnym množstvom dažďovej vody, do toku tieto fekálie vypúšťať. ČOV Vrakuňa však obvinenia odmieta.

Time of day

Podľa aktualizovaných informácií od Andreja (autora videa) mala zvýšené množstvo fekálií v Malom Dunaji namerať i Inšpekcia životného prostredia po nahlásení udalosti. Bratislavská vodárenská spoločnosť sa však ku katastrofe pre TASR vyjadrila nasledovne: „Zo strany BVS neboli do vodného toku Malý Dunaj vypustené fekálie. Čistiareň odpadových vôd ÚČOV Bratislava Vrakuňa bola prevádzkovaná v súlade s prevádzkovým poriadkom, manipulačným poriadkom a vodoprávnym rozhodnutím.“. Na oficiálne vyjadrenie Inšpekcie životného prostredia a stále čaká.

Pozri aj: Takto vyzerá metro v Severnej Kórei. Patrí medzi jedno z najhblších na svete a lístok stojí iba 1 cent

TASR, Facebook
Príbehy
0
Komentovať (0)