Foto: Wildlife Conservation Society – Cambodia

Lukáš Mužla / / Zviera
Viac ako 100-tisíc pytliackych pascí a to v jedinom národnom parku, ktorý mal byť chránenou oblasťou pre pôvodných obyvateľov lesov Južnej Ázie. Aj to je smutná realita sveta v 21. storočí.

Ročne mizne z našej planéty približne 30-tisíc živočíšnych druhov. V Afrike je denne zabitých v priemere 96 slonov. Za rok ľudstvo zabije viac ako 100 miliónov žralokov a z útrob Brazílie „unesie“ 38 miliónov rôznych zvierat, aby uspokojilo svoje chúťky po divokej prírode v modernej spoločnosti. Biodiverzita našej planéty sa zmenšuje extrémnou rýchlosťou a dôvod je jednoduchý. Človek.

Dôkazov o negatívnom vplyve človeka na biodiverzity našej planéty je neúrekom. Aktuálna štúdia uverejnená v časopise Biodiversity Conservation, ktorá preskúmala oblasť Južnej Ázie je len vrcholom ľadovca. Nelichotivá správa vedcov poukazuje na extrémny zásah človeka do miestnych ekosystémov. Napriek ochrane rozsiahlych území, vedci označili i národné parky za „prázdne lesy“. Pytliaci všetok život vyhnali.Jasnou ukážkou extrémneho zásahu človeka do ekosystému v južnej Ázii je výsledok práce rangerov v spolupráci s organizáciou Wildlife Alliance. V Kambodžskom národnom parku Southern Cardamom za 6 rokov spoločne odstránili presne 109 217 pytliackych pascí. A to môžeme počítať s tým, že ani zďaleka nedokázali nájsť všetky.Od malých hlodavcov až po najimpozantnejšie veľké cicavce planéty (slony, nosorožce). Pytliaci v Južnej Ázii (i na celej planéte) lovia doslova všetko, čo sa v lese pohne. Využívajú na to tradičné kovové pasce, no i imrovizované smrtiace nástrahy vyrobené z čohokoľvek, čo je k dispozícii. Vietnam, Laos, Kambodža, Mjanmarsko, Thajsko aj Indonézia. Tu všade nájdete lesy takmer prázdne a bez života. Vraždenie ich obyvateľov je často systematické a pripomína genocídu.

Endangered rhino, Nepal

Vo Vietname a Laose využívajú pytliaci na lov divej zvery akési „pluhy“, ktorými zvieratá vyháňajú do oblastí, kde majú položenú hustú sieť pascí. Podľa Thomasa Graya, jedného z autorov štúdie, je situácia najkritickejšia práve vo Vietname, Laose a Kambodži. Ohrozený je však celý región Južnej Ázie, čo dokazujú desiatky až stovky tisíc odstránených pytliackych pascí v lesoch vo všetkých tu ležiacich krajinách. Napriek ohromným výsledkom, ktoré rangeri a organizácie na ochranu zvierat dosahujú, je podľa Graya štatisticky možné odhaliť a odstrániť asi tretinu uložených pascí. Tie ostatné ostávajú pre ich oči ukryté a naďalej vyhladzujú bohatú biodiverzitu miestnych lesov.

Pozri aj: Svetové metropoly a milióny ľudí čaká „Deň nula“. Extrémne miznutie vody je podľa vedcov najväčším problémom storočia

TheGuardian
0
Komentovať (0)