Foto: Google Earth,Pixabay

Lukáš Mužla / / News
V Jasnej možno vyrastie nová zjazdovka. Národný park za ňu opäť zaplatí lesom.

Nie je to tak dávno, čo prestížny britský denník Times vychválil lyžiarske stredisko Jasná v Nízkych Tatrách do nebies. Investorovi, ktorý stojí za lyžiarskym strediskom Jasná, možno stúpla sláva do hlavy a už je tu s novým projektom. V Jasnej má vyrásť nová zjazdovka, ktorá tentokrát bude určená najmä menej skúseným lyžiarom. Viesť má však živým lesom. 

Len včera informoval portál etrend.sk o návrhu novej zjazdovky v Jasnej, ktorú spoločnosť Tatry Mountain Resorts predložila úradom. Cieľom projektu je rozšíriť súčasnú sieť zjazdových tratí v lokalite (čo je jedno z negatív, ktoré redaktor Timesu Jasnej vytkol) a vytvoriť zjazdovku vhodnú i pre menej pokročilých nadšencov zimných športov. Nová zjazdovka má viesť od Lukovej (1665 m.n.m.) po Otupné (1 187 m.n.m.). Národný park za rozšírenie strediska zaplatí 9 hektármi lesnej plochy.

Foto: Pixabay

Nová zjazdovka má nadväzovať na už existujúcu sieť lyžiarskych tratí, ktoré sú však vo väčšine určené mierne pokročilým až pokročilým lyžiarom. Nový projekt by tak mohol prilákať i rekreačných športovcov, ktorí si chcú užiť pravú horskú lyžovačku. Spoločnosť Tatry Mountain Resorts predložila dva návrhy, kadiaľ by chcela novú zjazdovku viesť. Obe varianty pripravia NP Nízke Tatry o niečo viac ako 9 hektárov lesnej plochy (9,63 ha a  9,1 ha).

Foto: TMR

V časoch, keď je téma výrubu lesov v národných parkoch jednou z popredných kritizovaných otázok v našej spoločnosti, sa najväčší investor v oblasti cestovného ruchu nebojí predložiť návrh, ktorý opäť ráta s výrubom lesa v už beztak zničenej lokalite. Len v auguste sme vás informovali o začiatku výstavby najväčšieho hotelového komplexu na Slovensku, ktorý zmení Jasnú na nepoznanie. Nemuseli sme dlho čakať a plány na ďalší výrub sú znovu na stole. Dokedy však bude takýto trend udržateľný?

Národný park podľa § 19 zák. 543/2002 Z.z. : Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti.

Foto: GoogleEarth

Pozri aj: Takto nám na Slovensku miznú lesy. Národný park Nízke Tatry kvôli výrubu možno zrušia a o našich miznúcich lesoch píšu i v zahraničí

etrend.sk
0
Komentovať (0)