Najvyšší indický súd minulý týždeň nariadil za znečisťovanie ovzdušia finančné postihy až do 100-tisíc rupií (v prepočte 1 260 eur).

Na severe Indie zatkli v stredu 22 farmárov, ktorí pálili strniská a pričinili sa tak k jednému z najhorších znečistení ovzdušia v krajine. Informoval o tom predstaviteľ vlády v štáte Uttarpradéš Awaníš Awasthi. Podľa neho farmári, ktorých zatkli v okrese Pilibhit, čelia obvineniam za porušenie zákazu pálenia strnísk a spôsobovania škodlivého ovzdušia.

Osobám spôsobujúcim znečistenie ovzdušia v Indii hrozia vysoké pokuty. Najvyšší indický súd minulý týždeň nariadil za znečisťovanie ovzdušia finančné postihy až do 100-tisíc rupií (v prepočte 1 260 eur).

Znečistenie ovzdušia v severnej Indii obyčajne v zime dosahuje vrchol v dôsledku dymu zo spaľovania poľnohospodárskych polí, ktorý sa zmieša s emisiami z vozidiel a priemyslu a prachom zo stavieb. V hlavnom meste Naí Dillí dosahovala index kvality ovzdušia vo štvrtok hodnotu 500, čo je zhruba desaťnásobne viac ako je odporúčané maximum. Vďaka silnému vetru však tento týždeň index klesol na 250.

V regióne okolo hlavného mesta sa úrady pokúsili bojovať so znečistením viacerými opatreniami, ako napríklad obmedzením dopravy, stavebných prác alebo zákazom využívania generátorov na naftu. Tieto kroky však mali malý účinok, keďže vlády štátov spolu v tomto úsilí nespolupracovali.

V utorok zase opoziční poslanci v indickom parlamente požadovali, aby vláda motivovala farmárov a poskytla im prístroje na odstraňovanie strnísk, aby prestali s ich spaľovaním, ku ktorému sa uchyľujú pred sadením nových rastlín. Opozícia tiež chce, aby uhoľné elektrárne prešli na menej znečisťujúci zemný plyn.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )