Foto: Unsplash (Itay Kabalo)

E-cigarety a ďalšie vapingové zariadenia zahrejú tekutinu na vdychovateľnú paru. Väčšina náplní obsahuje nikotín, ale čoraz bežnejšie je vapovanie THC.

Osemnásťročný muž zomrel vo štvrtok v Belgicku na zlyhanie dýchania, čo úrady pripísali inhalovaniu elektronickej cigarety a zmesi škodlivých produktov v e-cigarete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP a dodala, že ide o prvé úmrtie na následky tzv. vapingu v Belgicku.

Prípad sa podobá vlne úmrtí v Spojených štátoch, ktoré odborníci pripisujú látke známej ako acetát vitamínu E (umelo vyrobený vitamín E). Ten sa len nedávno začal používať na zahustenie tekutiny pre vaping, predovšetkým vo vapingových náplniach na čiernom trhu.

Kým vitamín E je bezpečný ako vitamínová pilulka alebo pri použití na tvár, vdýchnutie olejnatých kvapiek s týmto acetátom môže byť škodlivé. Je lepivý a drží sa na pľúcach – Dr. Jim Pirkle z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ho prirovnal k medu, napísala agentúra AP.

Mnohí, ktorí ochoreli, uviedli, že vdychovali paru z tekutín obsahujúcich THC, hlavnú psychoaktívnu zložku marihuany – a mnohí pritom povedali, že ich dostali od priateľov alebo si ich kúpili na čiernom trhu.

Ilustračné foto: TBEC Review [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Dr. Pirkle dodal, že zahusťovače ako acetát vitamínu E sa pravdepodobne bežne nepridávajú do nikotínových tekutín, pretože musia byť redšie, aby sa dali vapovať.

„Zistila sa súvislosť s elektronickými cigaretami. Iné vysvetlenie pre takú závažnú pneumóniu u tohto pacienta nie je,“ uviedla belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková, keď vypovedala v belgickom parlamente.

Ministerku predvolali po tom, čo niekoľko médií uverejnilo správu o smrti Raphaëla Pauwaerta zo 6. novembra. Tento Bruselčan fajčil e-cigaretu s náplňou, ktorou bol derivát konope.

Podľa prvých zistení bol náplňou kanabidiol (CBD), obľúbený a legálny konopný olej s mierne uvoľňujúcimi vlastnosťami, ktorý sa ale predáva aj na čiernom trhu zmiešaný s ilegálnymi a nebezpečnými látkami.

Podľa viacerých médií sa zosnulý mladík stal zrejme prvou obeťou vapingu aj v Európe. Portál Telegraph.co.uk napísal, že 18-ročný Raphaël dostal e-cigaretu na narodeniny. Zomrel necelý mesiac po ochorení na pneumóniu, teda zápal pľúc, ktorý lekári pripísali vapingu.

Podľa správy zverejnenej v júli Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dospela k záveru, že elektronické cigarety sú „nepopierateľne škodlivé“ a nemôže ich odporúčať ako pomôcku ľuďom snažiacim sa prestať fajčiť.

Zdravotnícke úrady v USA klasifikovali vaping ako „nebezpečný“ pre mladých ľudí, a to v čase, keď sa počet stredoškolákov fajčiacich e-cigarety sa medzi rokmi 2017 a 2018 zvýšil takmer dvojnásobne.

Americkí predstavitelia v piatok oznámili, že acetát vitamínu E identifikovali ako pravdepodobného „vinníka“, ktorý stojí za epidémiou poškodených pľúc súvisiacou s vapingom – počas nej už zomrelo 39 ľudí a ochorelo viac ako 2000 osôb.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )