Foto: Pixabay, YouTube (Guardian News)

V Dánsku sa po dvoch storočiach objavila samica vlka. Muž ju však bez dôvodu zastrelil.

V Dánsku sa vlky objavili po dlhých 200 rokoch. Posledná svorka žila vo voľnej prírode v roku 1813. Od tohto roku vlky z krajiny zmizli a objavili sa až v roku 2012. Vtedy vo voľnej prírode Dánska spozorovali malú skupinu štyroch samcov. Minulý rok sa Dáni tešili zo správy, že v krajine po dvoch storočiach konečne žije i samica. Vznikla tak malá nádej, že sa populácia týchto jedinečných dravcov v budúcnosti rozšíri. Dnes však nádej zhasla. 

Jedinú vlčiu samicu, ktorá v Dánsku žila, po dlhých dvoch storočiach bezdôvodne zastrelili. Tragická udalosť sa odohrala v poľnohospodárskom regióne na Jutskom polostrove. Celý príbeh je pritom zaznamenaný na videozázname. Samica vlka sa do Dánska dostala z Nemecka, kde sa pripojila k malej svorke štyroch samcov, ktorú v krajine spozorovali už minulý rok. Nádej na rozšírenie populácie vlkov v Dánsku však vďaka ľudskej hlúposti vyhasla.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Celú situáciu na kameru zachytili dvaja fotografi. Tí potichu sledovali a fotografovali skupinku troch vlkov, ktorí sa pohybovali po miestnych poliach. Zo stojaceho auta sa však zrazu vyklonil muž s puškou a vlka chladnokrvne zastrelil. Samica ho pritom vôbec neohrozovala. Po incidente dvaja fotografi, ktorí videozáznam vyhotovili, zavolali políciu. Tá obvinila 66-ročného muža zo zeleného vozidla na zábere z nelegálneho odstrelu.

Muž všetky obvinenia odmieta, no k situácii sa sám nevyjadril. Dôkazy však hovoria jasne proti nemu. Kým ochranári tento skutok tvrdo odsudzujú, poľnohospodári zastávajú celkom iný názor. Podľa ich slov vlky pravidelne útočili na stáda oviec, a preto zrejme takéto radikálne riešenie vítajú. Vlk je však prirodzenou súčasťou ekosystému a to i v Dánsku, odkiaľ ho však človek v posledných storočiach vyhnal. Zdá sa teda, že miestni poľnohospodári nemajú problém s vlkmi, ale s tolerovaním prirodzeného chodu prírody.

Pozri aj: Vymrel pred 82 rokmi, no možno nie naveky. Vedcom chýba posledný krok k tomu, aby oživili mystického tasmánskeho tigra

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)