Foto: instagram.com (organicbasics)

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste svoju spodnú bielizeň nosili aj niekoľko dní a nemuseli by ste ju meniť?

Je pre vás zbytočnou námahou neustále meniť svoju spodnú bielizeň a následne ju prať? Ak áno, určite vás poteší novinka, s ktorou prišiel dánsky startup s názvom Organic Basics. Táto spoločnosť tvrdí, že vynašla spodnú bielizeň, ktorá zostane svieža a čerstvá aj po niekoľkých týždňoch nosenia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vďaka sviežosti, ktorá vydrží aj niekoľko týždňov, sa eliminuje potreba častého prania, čo znamená, že ušetríte nielen svoj čas, ale takisto aj životné prostredie, čo môže byť veľkou výhodou.

Pixabay

A ako vlastne niečo takéto môže fungovať? Jednoducho. Stačí vedieť základy o tom, ako vlastne baktérie na našej spodnej bielizni vznikajú a následne proti tomuto procesu bojovať. Nepríjemný zápach, ktorý môžeme cítiť vytvárajú baktérie, ktoré majú vďaka nášmu potu perfektné prostredie na množenie. Počas dňa sa na tele nazbiera veľké množstvo baktérií čo znamená, že večer musíme svoju bielizeň vyzliecť a dať oprať.

Existuje však aj niečo, čo dokáže proti baktériám bojovať a tým je striebro. Striebro je totižto antimikrobiálne, čo znamená, že zabíja nielen baktérie, ale takisto aj iné mikroorganizmy. Startup Organic Basis plánuje vytvárať bielizeň, v ktorom použije produkt Polygiene. Ten využíva chlorid strieborný na obmedzenie pachov a baktérií. „Pomocou tohto produktu budeme môcť zabrániť 99,9% baktériám, ktoré vytvárajú pach na spodnej bielizni.“ 

„Naozaj to funguje. Svoju bielizeň môžete nosiť omnoho dlhšie, ako predtým,“ povedal generálny riaditeľ Mads Fibiger.

Aj napriek tomu, že Fibiger tvrdí o bielizni, že funguje, nie každý má rovnaký názor a nie všetci sú z tohto nápadu nadšení. Niekoľko ľudí už túto spodnú bielizeň testovalo a výsledky neboli tak skvelé, ako sa očakávalo. Medzi ľuďmi, ktorí bielizeň skúšali, bola napríklad reportérka z New Yorku, ktorá už si už po druhom dni všimla, že bielizeň nie je až taká čerstvá. Počas tretieho dňa sa necítila príjemne a bielizeň musela dať oprať. Rovnako na tom bol aj jej mužský kolega, ktorý bielizeň hodil po 48 hodinách do práčky.

Pixabay

Pravdou však je, že aj keby si spodná bielizeň dokázala niekoľko týždňov čerstvosť udržať, mnoho ľudí by sa nedokázalo cez myšlienku, že nosia niekoľko dní to isté, preniesť.

Aj napriek tomu, že spodná bielizeň Organis Basis by mohla pomôcť ľuďom vyhnúť sa neustálemu praniu, má omnoho lepšiu myšlienku, ktorou je ekológia. „Tradičný spôsob nákupu, nosenia, umývania a vyhadzovania predraženej spodnej bielizne je veľmi škodlivý pre životné prostredie,“ povedal Fibiger.

Samotný módny priemysel má na životné prostredie veľmi zlý dopad, no nosenie tej istej spodnej bielizne po niekoľko dní nie je pre ľudí veľmi lákavým nápadom, dokonca aj napriek perfektným environmentálnym výhodám.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články