foto: yemna.sk, mylomydla

Každodenné produkty nahradené svojimi ekologickejšími alternatívami.

Nie je tajomstvom, že všetci z nás majú určitý komfort života. Súčasťou toho sú aj každodenné rituály či produkty, ktoré používame a viac-menej si už bez nich nevieme svoj život predstaviť. Na tom nie je nič zlé, ale mnoho takýchto produktov nemusí byť pre nás či naše okolie zdravé. Neraz sú priam nebezpečné a ani o tom nemusíme vedieť. Celkom desivé, nie? Ak to túžiš zmeniť a žiť zdravší či bezpečnejší život, určite siahni po týchto nápaditých vecičkách. Obmedzíš tak tvorbu zbytočného odpadu a podporíš Zero Waste komunitu.

Pohár na kávu

Úžasný vynález pre ľudí, ktorí si život vedia vychutnať prostredníctvom dobrej kávy. V prípade, že ho máš, nemusíš sa báť jazyka popáleného rannou kávou. Pohodlne si ju môžete zobrať so sebou a vypiť po ceste do práce alebo školy. Dokonca ak dostanete chuť na ďalšiu kávu počas dňa, pohár už máš so sebou a v kaviarni vás neraz poteší aj zľava práve za to, že ste si ho priniesol. Na internete aj v kamenných predajniach nájdete veľké množstvo týchto pomocníkov v plastových, sklenených či bambusových prevedeniach. Stačí si už len vybrať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KeepCup (@keepcup),

Kovové slamky

Plastové slamky sú jedným z najväčších problémov, najmä oceánov. My ich použijeme a po pár minútach vyhodíme s tým, že môžu ohroziť nejedného živočícha. Síce EKO svet vie o kovových slamkách už nejaký ten čas, do povedomia ľudí sa dostávajú až teraz. Ich výhodou je hlavne to, že nie sú jednorázové. Po použití sa dajú vyčistiť šikovnou kefkou a opätovne použiť. Okrem klasických pevných kovových slamiek nájdeš na trhu aj „cestovné“, ktoré sa dajú poskladať do kompaktnej škatuľky. Tejto alternatíve sú naklonené dokonca už aj podniky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Star Stuff The Store (@starstuffthestore),

Tuhý šampón

Najmä ženy, ale aj muži poznajú ten pocit, keď s ich vlasmi niečo nie je v poriadku. Najskôr to bude mastnotou, ktorá sa objavuje akoby čoraz rýchlejšie. Nie je to len taký náhodný jav. Stoja za ním súčasti šampónov nazývané ftaláty, sulfáty a parabény. Zaručia krásny vzhľad vlasov, ale len na určitý (často veľmi krátky) čas. Alternatívou je tuhý šampón s obsahom prírodných látok. V porovnaní s klasickými šampónmi neobsahuje spomínané zložky.

Zvyčajná dávka 60 g tuhého šampónu sa predáva namiesto plastu v papierovom obale a vystačí na približne 30 umytí. Určite sa treba pripraviť na prechodné obdobie, kým si vlasy zvyknú na novú starostlivosť, no zaručene to stojí za to. Vybrať si môžete dokonca aj zo slovenských značiek, medzi ktoré patria napríklad Ponio, Navia alebo Musk.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa yemna. sk (@yemna.sk),

Voskové obrúsky na potraviny

Pomocník tak jednoduchý a zároveň s obrovským potenciálom. Náhradník plastových sáčkov a potravinárskej fólie je vyrobený zo 100% prírodných produktov. Základom je bavlnená látka, ktorá ja nasiaknutá včelím voskom. Ten má výbornú antibakteriálnu a antimykotickú funkciu, preto je bezpečný v kontakte s potravinami. Pružnosť obrúsky dodáva pridanie jojobového alebo kokosového oleja.

Veľké množstvo výrobcov používa vo väčšine prípadov rovnaké zloženie, ale môžete sa stretnúť aj s prímesou živice. Ak túžite po skutočne originálnych obrúskoch, dokážete si ich jednoducho vyrobiť aj u seba doma.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LilyBee Wrap (@lilybeewrap),

Eko čapovaná drogéria

Obchody s čapovanou drogériou na Slovensku vyrástli ako huby po daždi a nájsť ich dokážeme už takmer všade. Pod pojmom drogéria si predstavíme v prvom rade asi drogériu, určenú na osobnú hygienu, ako sú sprchové gély alebo šampóny. Nájsť v týchto zázračných kuticiach môžeme aj rozložiteľné prostriedky na riad, pracie gély, čističe na podlahy alebo mydlá.

Najväčšou výhodou konceptu je znižovanie plastového odpadu, nakoľko si svoju obľúbenú aviváž môžeš čapovať stále do tej istej nádoby. Za tento krok sa nám príroda určite poďakuje. Ak neviete, kde by ste mohli nájsť takúto drogériu, pozrite si náš článok

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bio Bodka (@biobodka),

Fľaša na vodu

Ak si chcete kúpiť v obchode vodu, natrafíte hlavne na tú, ktorá je balená v plastových fľašiach. Ak ste dospeli do momentu, kedy máte už takéhoto nakupovania bez perspektívy vody dosť, siahnite po opätovne použiteľnej fľaši. V ponuke nájdete dizajnové sklené kúsky alebo ľahučké hliníkové. Záleží už len na vás, ktorý materiál vám bude viac vyhovovať. Zároveň je veľkou výhodou Slovenska to, že máme všade pitnú vodu. Prečo to teda nevyužiť?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa S’well (@swellbottle),

Rozložiteľné vrecia na odpad

Áno, je to tak. V súčasnosti máme možnosť využívať aj takúto skvelú vec. Ich super schopnosť je ukrytá v rozklade. Po tom, čo ich už nepotrebujete, dokážu sa rozložiť na molekuly H20 a oxidu uhličitého v priebehu 18 až 24 mesiacov. Z užitočného plastu sa tak neskôr stáva bezpečný produkt schopný rozložiť sa.

Je v poriadku ak ich vyhodíte aj do bežného kontajnera na plasty, sú totiž recyklovateľné s ostatnými plastmi. Pozor však treba v prípade domácich kompostérov, dobra rozkladu je v takomto prípade príliš dlhá. No taký kompost na záhrade by sa mohol potešiť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Urban Apartment Balcony Farmer (@up_on_the_rooftop),

Zubná kefa z prírodných materiálov

Konzumný trh ponúka primárne plastové varianty zubných kefiek a s eko náhradníkmi sa v supermarketoch stretnete naozaj len výnimočne. Nájsť ich však nie je nemožné. Bezobalové obchody či obchodíky so zdravou výživou vám ich rady ukážu aj poradia. Do kontaktu prídete najmä s tými bambusovými.

Za zmienku určite stojí v tomto prípade aj iniciatíva firmy Curaprox. Projekt Kolokefka recykluje zubné kefky priamo od zákazníkov. Stačí, ak prídete do ktorejkoľvek pobočky Curaprox, odštiknete svojej starej kefke hlavičku a dostanete zľavu 5 centov na nákup novej. Ručky sa následne použijú ako materiál pri výrobe košov na triedenie odpadu. Tie sú potom darované slovenským školám.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Little Comfort (@littlecomfort.ie),

Bavlnená hygienická vreckovka

Papierové vreckovky sú výborným vynálezom, najmä v období vírusov, kedy je skutočne potrebné zbaviť sa nebezpečného odpadu a ich spotreba je tiež zvýšená. Ale v bežnom, zdravom živote ti úplne poslúži aj bavlnená vreckovka. Je možné, že ste ju v detstve mali aj vy. Stále dokonca existujú dospelí ľudia, ktorí ju používajú. Ušetria (v opačnom prípade doslova vyhodené peniaze) a aj stromy sa im s radosťou poďakujú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Happy Hippie Tribe (@thehappyhippietribe),

Prírodný deodorant

Podobne ako je to so šampónmi, aj deodoranty sú vo svojej komerčnej forme skôr nebezpečné, než prospešné. Hlavne tie sprejové v sebe ukrývajú hliník nevyužiteľný a nebezpečný pre ľudské telo, parabény zahrávajúce sa s hormonálnou rovnováhou či freóny neprospešné pre životné prostredie. Výborným náhradníkom sú krémové deodoranty.

Tvorené sú výhradne prírodnými maslami, škrobmi a esenciálnymi olejmi. Doba, kým si naň telo zvykne a príjme ho je približne 2 týždne. Niektoré značky dokonca ponúkajú za poplatok doplnenie nádobky po tom, čo sa vám obsah balenia minie. Úspešným slovenským výrobcom v tomto prípade je napríklad Soaphoria, Ponio alebo československá Botanica slavica.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ponio – prírodna kozmetika (@ponio.sk),

Odlíčovacie tampóny

Bežná žena počas večerného odlíčovania spotrebuje hneď niekoľko odlíčovacích tampónov. V priebehu jedného mesiaca to môže byť aj niekoľko balení týchto pomocníkov. Namiesto nich šikovné ruky vymysleli odlíčovacie tampóny vyrobené z látky, napríklad froté a bambusového vlákna. V podstate ide o kúsok látky vystrihnutý do tvaru kruhu a obšitý tak, aby sa nepáral. Po použití ich môžete pohodlne vyprať v práčke a opätovne použiť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Munn Sewing (@munnsewing),

Paličky do uší

Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú v momente, kedy sa ocitnú na skládke alebo voľne pohodené niekde v prírode či vodných tokoch. Môžu sa kdekoľvek zapichnúť a ublížiť, ba až usmrtiť zviera, ktoré si nádejne myslí, že je to potrava. Ak trochu zalovíte v drogériách, nájdete ich papierových bratov. Stredová časť je v takomto prípade tvorená papierom s vyššou gramážou, aby sa zaistila pevnosť produktu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa JOHNSON’S® Baby UK & Ireland (@johnsonsbabyuk),

Mydlo namiesto peny na holenie

Je možné, že ste sa stretli s penou na holenie balenou len v sprejových tubách. Pena z nich je nadýchaná, voňavá a nebezpečná. Alternatívou môže byť bezkonkurenčne mydlo vyvinuté špeciálne na túto potrebu. V porovnaní s krémami či penami na holenie si môžete byť istí jeho kompletne prírodným zložením a nemusíte sa obávať, že do svojho tela dostávate nebezpečné látky. Poďakuje sa vám nielen vaša jemná pokožka, ale aj celý organizmus.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa mylo (@mylomydla),

Kefa na umývanie riadov s vymeniteľnou hlavičkou

Pomocníčka, ktorá dokonale nahradí drôtenku aj žinku na riad. Skladá sa z dvoch častí. Prvou je drevená rúčka, ktorú môžete používať opakovane dlhodobo a druhou je kefka. Tú v prípade zničenia môžete kompostovať a na drevenú rúčku nasadiť jej novú nástupkyňu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LiveLife Mission Beach (@livelifemissionbeach),

Nákupná taška a vrecúška na zeleninu

Produkt, ktorý v aktuálnej dobe vytvoril najväčšiu zmenu v obchodoch na Slovensku. Už viac nedostanete igelitku zadarmo. Ak chcete ušetriť, nezabudnite si pred nákupom pribaliť so sebou aj nákupnú tašku. Podobne sú na tom aj igelitové sáčky. Je len otázkou času, kedy v obchodom už viac nenájdu svoje miesto. Alternatívou je v takom prípade vrecúško na zeleninu, či ovocie ušité zo sieťoviny alebo podobnej látky. Môžete si ho zakúpiť dokonca už aj u niektorých predavačov na tržniciach, na internete alebo jednoducho vyrobiť aj doma.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Biome (@biomestores),

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy