Foto: ESO

V strede Mliečnej dráhy sa nachádza supermasívna čierna diera.

Dlhé roky bola len hypotézou, vedci verili, že existuje no ani sa neodvažovali odhadnúť, kedy ju skutočne odhalia. Naopak samotný Albert Einstein v ich existenciu, ktorá vyplynula priamo z jeho rovníc všeobecnej relativity, vôbec neveril. Zdá sa však, že v centre našej galaxie sa predsa nachádza niečo obrovské, neopísateľne silné a poriadne temné. Podľa najnovších zistení je totiž Sagittarius A* s najväčšou pravdepodobnosťou supermasívna čierna diera v strede Mliečnej dráhy. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Je tak silná, že jej nedokáže nič uniknúť. Nepopísateľnej gravitačnej sile čiernej diery neujde ani svetlo. Pre oko je teda vo svojej podstate absolútne neviditeľná. Napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako ju odhaliť. V okolí čiernej diery sa totiž hromadí prach a plyn, ktoré jej jadro obieha v tretinovej rýchlosti, akou sa pohybuje svetlo. Čierna diera časť tohto prachu a plynu pohltí, väčšinu však uvoľní do priestoru. Prejavuje sa to obrovskými zábleskami žiarenia, ktoré už s využitím technológií vidieť môžeme.

Foto: ESO

A práve takto sa medzinárodnému tímu vedcov podarilo priniesť zatiaľ najväčší dôkaz o existencii čiernej diery v centre našej galaxie. S využitím zariadenia GRAVITY, ktoré možno nájsť v čilskej púšti Atacama v areáli observatória Paranal, kde sa nachádza sústava štyroch obrovských ďalekohľadov známych ako Very Large Telescope. Vedcom z Európskej organizácie pre astronomický výskum na južnej pologuli sa podarilo zachytiť celkom tri záblesky žiarenia pochádzajúce zo Sagittarius A*.

Pozorovanie a jeho výsledky uverejnené vo vedeckom časopise Astronomy and Astrophysics neposkytujú priamy dôkaz o tom, že Sagittarius A* je čiernou dierou (priamy dôkaz v podstate získať nemožno). Podľa slov Misty Bentzovej je to však jediné vysvetlenie toho, čo sa vedcom podarilo zachytiť. S vysokou pravdepodobnosťou je teda Sagittarius A* s hmotnosťou štyroch miliárd sĺnk skutočne supermasívnou čiernou dierou, ktorá sa nachádza v strede Mliečnej dráhy. Pre vesmírny výskum tak objav znamená dôležitý míľnik v odhaľovaní tajomstiev nekonečna.

eso.org, Denník N, SME