Foto: facebook.com/Shirley Caldwell

Príroda skutočne vie, ako nás prekvapiť .

Rok čo rok prichádzajú počas zimného obdobia k naším obydliam okrem snehových nádielok aj rôzne zvieratá. Potravy je menej, a tak sa k nám snažia priblížiť bližšie, s vidinou získania čohosi pod zub alebo zobáčik. Či už ide o vysokú zver, hlodavcov alebo iné, najčastejšími návštevníkmi naďalej ostávajú rôzne druhy operencov. Ak sa dobre zadívame, môžeme vidieť naozaj rozmanitú prehliadku. Inak to nebolo ani túto zimu v mrazivej Amerike.  

Nevídané šťastie sa prihodilo mladému páru zo štátu Pensylvánia a to dokonca v záhrade, hneď za ich domom. Moment, na ktorý milovníci vtáctva a vášniví pozorovatelia čakajú neraz celé roky, prišiel za nimi a oni neotáľali s jeho zachytením. So svojím „úlovkom“ sa podelili aj s verejnosťou.

Samček alebo samička?

V zasneženej záhrade sa totižto jedného dňa ocitol Kardinál červený, avšak iný, než ostatní jedinci daného druhu. Rozdiel medzi samičkou a samčekom je v tomto prípade nezameniteľný. Samček so svojou výrazne červenou farbou priam svieti, zatiaľ čo sivo-hnedé sfarbenie samičky s okolím skôr splýva. Tento jeden mal ale čosi z každého.

Jedna jeho strana bola nevýrazná a tá druhá, krásne červená. Delenie týchto dvoch častí prechádzalo priamo stredom jeho tela a tak bol pohľad naň mätúci. Vlastným očiam uverili až v momente, keď sa priblížil bližšie. „Vtáctvo za naším domov kŕmime celoročne, no nikdy sme si nemysleli, že uvidíme niečo takéto,“ povedala Shirley Caldwell pre National Geographic.

Jav, ktorý sa nevyskytuje len u vtáctva

Netradičný vtáčik sa objavil len pred pár týždňami. Shirley neotáľala a zachytila jeho podobu v momente, keď bol vzdialený len niečo vyše 9 metrov. Ak si myslíte, že ste nič také vo svojom živote ešte nevideli, nemusíte si byť až taký istí. Tento jav je nazývaný bilaterálna gynandromorfia a spozorovaná bola nielen u operencov, ale aj pri hmyze či kôrovcoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🐈Lauren.©olleen LaLaLaaLenny® (@lorencio420),

Táto chyba nie je vždy natoľko výrazná, aby sme ju spozorovali a aktívne sa jej začali venovať. Občas je to len drobná zmena vo sfarbení, no niekedy sa môže vyskytnúť aj motýľ, ktorého krídla sú úplne odlišné. Vedci sa domnievajú, že celý tento proces začína ešte v momente oplodnenia vajíčka.

Môžu za to pomiešané chromozómy

Vtáctvo má v porovnaní s ľuďmi chromozómy takpovediac vymenené. Zatiaľ čo je žena nositeľkou chromozómu XX a muž XY. U opereného samčeka nájdeme chromozóm ZZ a u samičky naopak, ZY, teda je nositeľkou oboch.

V tomto prípade vedci predpokladajú, že k nej dochádza v procese vývoja vajíčka s dvoma jadrami. Jedno nesúce informáciu Z a druhé W. V momente, kedy je oplodnené dvoma spermiami nesúcimi chromozóm ZZ dochádza ku konečnému spojeniu, ktoré predstavuje bunku ZW, ale aj ZZ.

Zmätení sú nie len ľudia

„V prípade, že je gynandromorfia kompletná, je pravdepodobné, že jedinec má v sebe samčiu aj samičiu pohlavnú sústavu. Ale všetky vtáky majú len jeden urogenitálny otvor – kloaku. Takže čo sa týka vonkajších orgánov, vyzerajú všetci rovnako,“ dodáva Dr. Alex Bond, zodpovedný kurátor vtáctva v Múzeu prírodnej histórie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brendon White (@bwildlife_birds),

Rozdiel nastáva v momente, kedy sa takýto jedinec stretáva s ostatnými svojho druhu. Nakoľko nesie v sebe obe pohlavia, aj jeho správanie je zmiešané. V mnohým prípadoch preto môže vyznieť pre ostatných zvláštne, ba ich až zmätie. Síce je jeho spev samčí, tanec, ktorý predvádza jasne odkazuje na samičku v ňom. Pre takýchto špeciálnych tvorov preto nemusí byť práve najjednoduchšie nájsť lásku, no nie je to ani nemožné.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články