Foto: Instagram

Na nenásytnosť ľudí doplatili ďalší domorodci.

Vo svete nájdeme už len veľmi málo ľudí žijúcich v kmeňoch, ktorí v kontakte s okolitým svetom nikdy neboli. Dnes ich je znova o niečo menej a opäť za to môže človek, jeho nenásytnosť a honba za majetkom. Vlastným životom nato doplatili členovia amazonského kmeňa.

Brazílsky prokurátor začal vyšetrovanie o zmasakrovaní 10 domorodcov. Tí zbierali vajíčka pozdĺž rieky, keď narazili na hľadačov zlata. Zlatokopov usvedčuje ich vlastné chvastanie sa v bare, kam neskôr zamierili. Okrem toho si mali privlastniť sj ručne vyrezané pádlo, ktoré patrilo členom kmeňa. „Boli to veľmi tvrdé reči. Dokonca sa chválili aj tým, že ich rozrezali a hodili do rieky,“ hovorí koordinátorka stykov s domorodcami, Leila Silvia Burger Sotto-Maior.

Podľa prokurátora vyšetrovanie stále prebieha, no udalosti sa odohrali v druhej najväčšej domorodej rezervácii Javari Valley. „Postupujeme s vyšetrovaním, no územie je veľké a prístup obmedzený,“ tvrdí prokurátor. Zlatokopi sa bránia tým, že podľa nich boli v situácii kedy museli zabiť alebo by boli zabití. Keďže nedotknuté amazonské kmene sú počtom veľmi malé, je možné, že po tejto udalosti sa ich počty výrazne a citeľne znížili.

Nie je to prvý prípad vyvražďovania domorodcov v Brazílii, už vo februári sa začalo vyšetrovanie vraždy Indiánov, ktoré ešte nie je uzavreté. Ak bude človek podobným tempom pokračovať ďalej, domorodé kmene žijúce v harmónii s prírodou už nenájdeme ani v tých najodľahlejších častiach pralesa.

Pozri aj: Týranie naživo a pred očami detí. Na trnavskom jarmoku si z úbohej opičky urobili atrakciu a zárobkovú činnosť

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články