Foto: Unsplash

Milujete sledovanie hviezd či Mesiaca? Mali by ste sa teda pripraviť na zajtrajšie nočné divadlo, o ktoré sa práve Mesiac postará.

Milovníci hviezdnej oblohy budú tento týždeň obdarení rovno niekoľkými hviezdnymi predstaveniami. Všetko to začne 19. februára, čiže už zajtra.

Vo väčšine prípadov je deň 19. február len obyčajným dňom. Vonku je neustále zima, ľudia vyčerpali svoje sily, ktoré nabrali počas vianočných sviatkov a nijaké voľno nie je na obzore. Tento rok je však tento dátum čímsi výnimočný.

pixabay.com

Ak ste nervózni z toho, že týždeň ešte len začal a pred sebou máte množstvo práce, skúste si tento deň spríjemniť sledovaním nočného predstavenia, o ktoré sa postará Mesiac. Okrem Krvavého Mesiaca, ktorý nás čaká už 21. februára, si môžete užiť ešte jeden pohľad na krásnu oblohu, ktorý bude o pár dní skôr.

V angličtine má tento úkaz názov „Super Snow Moon“. V názve sa spomína aj sneh práve kvôli tomu, že v tomto období bývajú často posledné snehové búrky, ktoré sú však aj najhustejšie.

Pixabay

A čo na tento úkaz hovorí veda? Podľa vesmírnej spoločnosti NASA sa objavuje vtedy, keď je Mesiac blízko Zeme a pritom je v splne. Keď je Mesiac v splne a je takto blízko Zeme, je omnoho väčší a žiarivejší, ako inokedy.

Aj napriek tomu, že bude Mesiac vidieť najlepšie v utorok ráno, je dobre viditeľný už od nedele a pozorovať ho môžete až do utorkového večera, kedy bude o 14% väčší a o 30% jasnejší ako obvykle. Ak však tento úkaz nestíhate sledovať, ďalší „krvavý Mesiac“ bude možné vidieť už 21. marca, len niekoľko hodín pred oficiálnym štartom jari.

Matka príroda si pre nás pripravila naozaj krásne divadlo, ktoré by ste nemali zmeškať.

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články