Foto: CAMRAS/CNSA

Aj napriek tomu, že sme už nejaké snímky z odvrátenej strany Mesiaca mali možnosť vidieť, táto je prvá, ktorá zachytáva nielen samotný Mesiac, ale spolu s ním aj Zem.

Čínsky satelit Longjiang-2 vyhotovil veľmi kvalitnú fotografiu, ktorá na jednej snímke zobrazuje celý Mesiac a takisto aj Zem. 

Táto fotografia, ktorá mala veľkosť 16 kilobajtov, bola stiahnutá teleskopom Dutch Dwingeloo Radio Telescope v priebehu približne 20 minút.

Fotografia je veľmi zaujímavá najmä kvôli tomu, že je prvá, ktorá zobrazuje Mesiac úplne celý. Fotografie, ktoré boli nasnímané už v októbri totižto zobrazovali len časť Mesiaca, ktorý bol v popredí. Fotografie pripomínali skôr vesmírne misie spoločnosti NASA.

Čínsky satelit Longjiang-2 vstúpil na obežnú dráhu Mesiaca v júni 2018 spolu s ďalším satelitom s názvom Queqiao. Ten plnil takisto veľmi dôležitú úlohu, kedy odovzdával dôležité informácie o čínskej sonde Čchang-e 4. Tá pristála na odvrátenej strane Mesiaca na začiatku tohto roka.

Satelit Longjiang-2 mal aj svoju „dvojičku“, Longjiang-1, ktorá však v máji 2018 stratila kontakt s Čínskou národnou vesmírnou stanicou.

Queqiao a Longjiang-2 obiehajú okolo Mesiaca aj naďalej, a preto sa s veľkou pravdepodobnosťou môžeme aj v budúcnosti tešiť na takéto úžasné alebo ešte lepšie snímky Mesiaca.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články