Foto: Patrick Higelmire (flickr.com)

/ 0 / Lukáš Mužla
Titul najlepší ostrov na svete získal už po tretíkrát. A vôbec sa nie je čomu čudovať.

Tretí ročník súťaže o najlepší ostrov planéty a stále ten istý víťaz. Zdá sa teda, že ostrov, o ktorom bude v nasledujúcich riadkoch reč, je bezkonkurenčným rajom na Zemi. Toto exotické súostrovie je známe vďaka krištáľovo čistej azúrovej vode, piesočnatým plážam a mimoriadnym riekam. Kde sa teda najostrov Zeme nachádza? 

Na severnej pologuli neďaleko rovníka severne od ostrova Borneo leží najlepší ostrov planéty. Je ním filipínsky Palawan, ktorý toto ocenenie získal už tretíkrát po sebe. Prestížnym ocenením ho však neocenili iba čitatelia magazínu Travel+Leisure, ktorý každoročne organizuje súťaž o najlepší ostrov sveta. Na popredné priečky je pravidelne umiestňovaný i magazínom National Geographic. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je tomu tak.
palawan
Palawan

Prvým z dôvodom sú podmienky pre potápanie a šnorchlovanie. Krištáľovo čistá voda pri brehoch ostrova patrí medzi najvyhľadávanejšie potápačské destinácie na svete. Ďalším dôvodom je podzemná rieka Puerto Princesa, ktorá svojimi 8 kilometrami patrí medzi najdlhšie podzemné rieky sveta. Puerto Princesa spolu s prekrásnym jaskynným systémom, ktorým prechádza, nechýbajú ani na prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO.
Puerto Princesa Underground River IMG_1950
Palawan

Okolité vody ostrova sú skutočne rozmanité. Nachádza sa tu cca 120 druhov koralových útesov, 800 druhov exotických rýb a vody sú známe aj vďaka potopeným vrakom, čo robí potápanie ešte oveľa zaujímavejším. Prvenstvo však nespočíva len v prírodných krásach, ale aj v aktivitách, zaujímavostiach, potravinách, prívetivosti obyvateľov a celkovej hodnoty. Pokiaľ chcete vidieť svieže a neporušené dažďové pralesy, pokojné pláže a pravých domorodcov, je Palawan ideálnym miestom.
Palawan

Ostrov Palawan zvíťazil v rebríčku naj ostrovov už po tretíkrát. Celkové poradie z hlasovania magazínu Travel+Leisure. 

  1. Palawan, Filipíny
  2. Hilton Head Island, Južná Karolína (USA)
  3. Boracay, Filipíny
  4. Galapágy, Ekvádor
  5. Santorín, Grécko
  6. Maui, Havaj (USA)
  7. Kauai, Havaj (USA)
  8. Ischia, Taliansko
  9. Hvar, Chorvátsko
  10. Bali, Indonézia

Pozri aj: Okinoshima: Posvätný japonský ostrov, kde majú ženy vstup zakázaný. Celý rok okrem jediného dňa tu žije iba jeden človek

dailymail.co.uk


Komentovať (0)