Foto: japantimes.co.jp (KYODO), News with Preeta (Facebook)

Predstavte si ostrov, kde po celý rok okrem jediného dňa žije len jeden človek.

Japonský ostrov Okinoshima leží na rozmedzí Japonského a Východočínskeho mora západne od Japonských ostrovov. Okinoshima je pomerne izolovaný od okolitého sveta. Najbližšia pevnina, pobrežie ostrova Kjúšu, leží asi 55 kilometrov ďaleko. Ostrov Okinoshima je svetovým unikátom a práve tento rok sa dostal i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A to nie je zďaleka najzaujímavejší fakt o tomto ostrove.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okinoshima je totiž šintoistickou svätyňou. Náboženstvu je zasvätený každý centimeter neveľkého (97 hektárov) ostrova. Na ostrove trvalo žije len jediný človek, a to správca svätyne. Tento človek má ostrov takmer celý rok len pre seba. Výnimkou je len jediný deň v roku, a to 27. máj, kedy na ostrov pri spomienke na obete Rusko-Japonskej vojny z roku 1905 zavíta presne 200 návštevníkov, ktorým sa podarí vybaviť si povolenie. Všetci však majú jednu vec spoločnú, a to pohlavie.

Foto: Google Earth

Vstúpiť na ostrov Okonoshima totiž môžu výlučne muži. Všetkým ženám je vstup na ostrov prísne zakázaný. Ani muži to však nemajú jednoduché. Každý, kto má záujem o návštevu ostrova, musí najskôr prejsť očistným rituálom, ktorý podstúpi nahý skôr, ako jeho noha vkročí na pobrežie ostrova. Po návšteve Okinoshima ich viaže i sľub mlčanlivosti. O tom, čo na ostrove videli a zažili, nesmú muži nikdy nikomu nič povedať.

Geplaatst door News with Preeta op zondag 9 juli 2017

Na ostrove Okinoshima sa okrem troch šintoistických svätýň ukrýva ešte jedno tajomstvo. Je ním ohromný poklad, zbierka artefaktov, vzácnych a drahých predmetov, ktoré pochádzajú z rôznych kútov sveta. Ostrov totiž v minulosti ležal na dôležitej obchodnej ceste medzi Japonskom a Čínou a námorníci tu tieto predmety ponechávali bohom, aby ich ochraňoval pri plavbách naprieč oceánom.

Správa šintoistickej svätyne na ostrove Okinoshima je zápisom do svetového dedičstva UNESCO poctená, no obáva sa návalu turistov. Správa svätyne sa vyjadrila, že ostrov otvoriť verejnosti v budúcnosti nechce, a tak ako už dlhé roky mal by aj naďalej ostať tajomným miestom, kde stále platia pôvodné pravidlá. Uvidíme teda, či výbor UNESCO nebude naliehať na to, aby svoje obmedzenia zrušili. Zákaz návštevy ostrova pre ženy je podľa ich slov tradíciou starou niekoľko storočí z čias námorného obchodu, keď sa týmto obmedzením snažili ochrániť nositeľky potomstva ochrániť pred nebezpečnou plavbou na ostrov.

Pozri aj: Z útesu skočilo 8-tisíc civilistov. Ostrov Saipan sa stal v roku 1944 dejiskom najmasovejších samovrážd histórie

japantimes.co.jp, independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články