Ilustračné foto: Pexels, TASR/AP

Meteorológovia varujú pred búrkami, hrozia na celom Slovensku.

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu (22. 6.) búrky. Meteorológovia preto vydali pre viaceré okresy výstrahu druhého aj prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský kraj aj viaceré okresy Banskobystrického a Žilinského kraja vydali meteorológovia výstrahu druhého stupňa. Platí predbežne od piatka 19.00 h do soboty rána.

Búrky tam môže sprevádzať prudký lejak s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, nárazový vietor do 110 kilometrov za hodinu a krúpy. „Výskyt sprievodných javov je v danom ročnom období a oblastiach zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká,“ upozornil SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa sa zase týka zvyšku územia SR, teda Košického, Prešovského kraja, viacerých lokalít v Banskobystrickom kraji aj okresu Liptovský Mikuláš. Platí predbežne od piatka 22.00 h do soboty 22.00 h.

Búrky sa už v podvečerných hodinách začali tvoriť v susednej Českej republike. Ako informuje iMeteo, viazali sa do búrkového systému s vnorenými supercelárnymi búrkami. Tie sú nebezpečné, v centrálnom Česku priniesli veľké krúpy, z ktorých niektoré dosiahli priemer až 10 centimetrov. Táto búrková línia sa má podľa portálu o počasí čoraz viac približovať aj k nášmu územiu.

Uložiť článok

Najnovšie články