Obr: NASA/JPL-Caltech

Prvého septembra okolo Zeme preletí 4,4 kilometra veľká masa, a to len na astronomický fúz od nás.

Ide o jeden z najväčších objektov, ktorý sa priblíži k Zemi od roku 1998, kedy NASA založila program na sledovanie objektov blízko Zeme (Near Earth Observations program). Nebojte sa však, nemusíte sa skrývať, ani sa chystať na koniec sveta. Vzdialenosť medzi asteroidom a Zemou bude predstavovať 18-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Stále však predstavuje skvelú príležitosť na pozorovanie nebeského úkazu pre astronómov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Asteroid nesie názov po slávnej sestričke z 19. storočia Florence Nightingale a pomenovali ho v roku 1981 vedci z observatória v Austrálii. Aj keď je Florence obrovská, nie je sa čoho obávať. Vedci totiž neočakávajú, že by sa k Zemi priblížila na viac než sedem miliónov kilometrov. Takto blízko nebola od roku 1890 a najbližšie sa v okolí Zeme ocitne opäť v roku 2500.

Tento rok už okolo Zeme jeden asteroid letel, dokonca v polovičnej vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Mal však menej prozaický názov, 2017 AG13. Oproti Florence mal však trpasličiu veľkosť s mierami 15 krát 34 metrov. Na porovnanie, asteroid, ktorý v roku 2013 explodoval v ruskom Čeľabinsku, meral 20 metrov.

cneos.jpl.nasa.gov

V októbri sa k nám zas priblíži asteroid s názvom 2012 TC4 ešte bližšie, vzdialenosť bude tvoriť len 13 percent vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, čo predstavuje približne 50 tisíc kilometrov.

Florence je zatiaľ najväčším asteroidom, ktorý sa k nám priblížil. Paul Chodas, manažér Centra pre pozorovanie objektov blízko Zeme z NASA, sa vyjadril: „Okolo Zeme preletelo už mnoho známych asteroidov, dokonca bližšie než Florence, všetky však boli menšie. Ide o najväčší asteroid letiaci okolo nás od čias založenia sledovacieho programu NASA.“

nasa.gov

Ak by aj Florence nejakou náhodou do Zeme narazila, pravdepodobne by vymazala z povrchu zemského časť veľkú ako menší štát. Aj keď sa Florence nepovažuje za hrozbu, predstavuje príležitosť na využitie radarových technológií, ktoré budú môcť povrch asteroidu preskúmať. Príležitosť preštudovať tvar, veľkosť a zloženie asteroidu umožní dozvedieť sa niečo viac o jeho dráhe, či štruktúre, čo môže pomôcť vyhnúť sa budúcim možným katastrofickým zrážkam.

earthobservatory.nasa.gov

NASA v súčasnosti sleduje 1825 objektov blízko Zeme, ktoré predstavujú potenciálnu hrozbu. Ide o zhluky, ktoré sú bližšie než 75 milióna kilometrov a sú väčšie než 140 metrov. Aj keď môžeme byť organizácii NASA vďační, že na objekty dohliada, stále nemáme ani poňatia, čo robiť v prípade, ak by nám s asteroidom hrozila kolízia. Biely dom síce má plán, ako sa na takúto udalosť pripraviť, zatiaľ však neexistuje technológia, ktorá by zabránila, aby teleso ako Florence narazilo do Zeme.

Až kým niekto nepríde s nejakým geniálnym nápadom, bude lepšie, ak budeme mať oči na stopkách (teda na oblohe) a o kameňoch, ktoré okupujú Solárny systém, sa toho naučíme čo najviac.

Pozri aj: Neskončíme ako dinosaury. NASA odhalila plán, ako chce chrániť Zem pred hrozbami z vesmíru

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články