Foto: Pixabay

NASA chce otestovať systém, ktorý má zaručiť, že ľudstvo nečaká rovnaký scenár, ako dinosaurov.

Jednou z najväčších hrozieb, akým naša Zem čelí, je práve hrozba zrazenia sa s asteroidom. Nakoniec, takýto scenár už raz položil našu planétu na kolená, a to práve keď po nej chodili dinosaury. NASA sa preto rozhodla, že na to, aby sme sa uchránili, potrebujeme dostatočne dobrý obranný systém.

Hrozbou, na ktorej chce NASA planetárny ochranný systém ukázať, má byť malý asteroid, ktorý preletí okolo Zeme už v októbri. Ukáže sa tak, či bude dostatočne efektívny aj v prípade, že by letel priamo na Zem. Jeho funkčnosť je založená na tom, že systém na asteroid vystrelí a zmení tak svoju dráhu a smerovanie.

Pixabay

Samozrejme, pri tomto asteroide nie je nevyhnutné, aby k zmene smeru došlo, no vďaka nemu majú vedci z NASA jedinečnú možnosť otestovať si systém v praxi. „Je to dokonalý cieľ na precvičenie, pretože je úplne isté, že to nebude mať žiadny negatívny dopad na Zem,“ vyjadril sa Paul Chodas, výskumník z NASA.

Pixabay

Asteroid, ktorý vedci nazvali 2012 TC4, by mal našu planétu minúť 12. októbra a jeho priemer je viac ako 10 metrov. Hoci nie je isté, či bude letieť vo vzdialenosti 7 kilometrov alebo až viac ako 200 kilometrov, Zem určite nieje ohrozená. Práve nedostatok informácií o asteroide z celého testu vytvára ešte realistickejšiu hrozbu.

Pozri aj: Obrovský rádioteleskop zachytil podivný signál z 11 svetelných rokov vzdialeného kúta vesmíru

unilad.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)