Foto: Peter Horálek/TS

Kométa C/2022 E3 ZTF bude zo Zeme ľahko pozorovateľná.

Stačí byť vybavený malým ďalekohľadom alebo vám stačí aj váš zrak v prípade, ak budete mimo miest a môžete tak pozorovať jedinečný astronomický úkaz. Kométa C/2022 E3 ZTF bude totiž čoskoro dobre viditeľná. Aj keď nepôjde o mimoriadne jasnú kométu, môže byť na hranici viditeľnosti voľnými očami, čo je pre amatérskych nadšencov hviezdnej oblohy mimoriadne pútavé. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kométa, ako informuje Petr Horálek v tlačovej správe, bola objavená 2. marca 2022. V dobe objavenia mala približne 17. hviezdnu veľkosť, čo je veľmi slabý objekt a ležala 4,3 astronomickej jednotky od Slnka. Následné pozorovania ukázali, že ide o dlhoperiodickú kométu s dobou obehu asi 50-tisíc rokov.

Pozorovanie iba očami?

Kométa dosiahne už o tri dni, teda 12. januára 2023, príslnie (bude najbližšie k Slnku) vo vzdialenosti 1,11 astronomickej jednotky a zároveň začne byť cirkumpolárna, čo znamená, že nebude zapadať za obzor.

Následne, 1. februára 2023 preletí najbližšie k Zemi vo vzdialenosti 0,28 astronomickej jednotky, čo znamená asi 42 miliónov kilometrov. Vtedy bude prelietať blízko severného nebeského pólu v súhvezdí Žirafy, teda nad „Veľkým vozom“, a vďaka jej polohe ju bude možné pozorovať aj malým ďalekohľadom. Je tu predpoklad, že dosiahne až 5. hviezdnu veľkosť a bude ju možné pozorovať na tmavej oblohe mimo mesta aj na hranici viditeľnosti iba očami. Pre istotu je však vhodné sa pre pozorovanie vybaviť aspoň klasickým binokulárnym ďalekohľadom.

Miesta a časy pozorovania

Kométa sa bude presúvať  od 14. do 21. januára zo súhvezdia Severnej koruny cez súhvezdie Pastier, potom cez Draka (22. až 25. januára), Malú medvedicu (26 až 28. januára), Žirafu (od 4. februára), Povozníka (do 9. februára) až cez Býka. V dňoch 11. až 12. februára preletí popred planétu Mars.

Foto: Peter Horálek/TS

Práve od polovice januára do polovice februára sa bude kométa nachádzať najbližšie k Slnku aj k Zemi a bude teda najjasnejšia. Veľkú časť tohto obdobia bude tiež viditeľná celú noc. Ideálne to bude v druhej polovici nocí, keď pozorovania pre Stredoeurópanov budú takmer ideálne. Samozrejme, je potrebné byť ďalej od miest.

Zhoršenie podmienok bude práve krátko pred preletom okolo Zeme, lebo Mesiac sa bude blížiť do splnu. Avšak práve v období pred 1. februárom má najväčší zmysel vyzerať kométu hlavne v skorých hodinách a po splne naopak na večernej oblohe.

Uložiť článok

Najnovšie články