ilustračné foto: Pixabay

Na naše územie sa blíži babie leto.

Od polovice týždňa sa vyčasí a poriadne sa oteplí. Stabilné počasie bude pretrvávať niekoľko dní. Podľa predpovedí a vyhliadok na nasledujúce dni to vyzerá tak, že nás čaká stabilné, slnečné počasie. Takéto počasie však nezavládne len na našom území a v našej oblasti, ale vo viacerých štátoch Európy, najmä južnej polovice Európy. Teploty sa sa dostanú nad hranicu +20°C a od zrážok si oddýchneme.

Zmena však nastane až postupne. V nasledujúcich hodinách počasie na našom území ovplyvní ešte prechod frontu, ktorý prinesie najmä na sever územia slabšie zrážky.

Do stredy ešte veľa oblačnosti

Počasie v nasledujúcich hodinách ovplyvní rozpadajúci sa frontálny systém, ktorý je naviazaný na výraznú tlakovú níž nad Baltským morom. V utorok a v stredu preto treba na našom území počítať so sychravým, jesenným počasím.

Na oblohe bude prevládať veľa oblačnosti a najmä na severe územia sa budú vyskytovať aj prehánky, prípadne slabý dážď. Denné teploty vystúpia na +9 až +16°C, no od západu sa začne otepľovať.

Teploty prekročia +20°C. Španielsko a Portugalsko zažijú trópy

Nad Talianskom a centrálnym Stredomorím sa zvýrazňuje rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu po okraji ktorej sa do našej oblasti bude od západu dostávať teplejší vzduch. To pocítime na teplotách už počas stredy, kedy na západe nášho územia vystúpia na +14 až +20°C.

Juhozápadná Európa sa však bude nachádzať na zadnej strane tejto tlakovej výše. Do týchto oblastí sa tak bude dostávať teplý vzduch až z Afriky, vďaka ktorému zažije Španielsko a Portugalsko výnimočné počasie. Teploty sa môžu priblížiť až k +35°C.

imeteo.sk

Takéto mimoriadne vysoké teploty sú na súčasnú ročnú dobu pomerne nezvyčajné. Naznačuje to aj nižšie priložená mapa, na ktorej môžete vidieť teplotné anomálie prúdenia vzduchu vo výškach počas zajtrajšieho dňa nad Európou.

Z nej vidieť, že z Afriky sa nad juhozápadnú Európu dostane teplý vzduch, ktorý následne od západu zavíta až nad naše územie.

imeteo.sk

Ku koncu týždňa teploty vystúpia k +25°C

S príchodom víkendu sa počasie na našom území bude ďalej zlepšovať, pričom už počas víkendu by na našom území malo zavládnuť prevažne slnečné počasie s maximálnymi teplotami od +16 do +23°C. V najteplejších lokalitách sa však teploty môžu šplhať až k +25°C. Nadchádzajúce dni tak do našej oblasti prinesú veľmi vysoké teploty a stabilné počasie, čo naznačuje, že nás čaká babie leto. To by na našom území malo zotrvať minimálne do konca budúceho týždňa.

Pozri aj: Hurikány v budúcnosti kvôli zmenám klímy zaniknú. Nahradia ich však oveľa hrozivejšie hyperkány

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy