Foto: Pixabay

Ak sa zmeny klímy nezvrátia, hurikány v budúcnosti budú oproti Irme niekoľkonásobne silnejšie.

Globálna teplota na našej planéte každým rokom stúpa. Spolu s vzrastajúcou teplotou stúpa aj teplota morí a oceánov. Ak voda dosahuje teplotu nad +26°C, tak sa nad hladinou začne formovať výrazná tlaková níž, ktorá má potenciál prerásť až do hurikánu.

Tak sa deje aj tento rok, pričom alarmujúce je, že teplota vody v niektorých oblastiach dosahuje až +30°C. Pri pobreží Miami, kde Irma čoskoro udrie namerali teplotu vody až +31°C.

Foto: Pixabay

Odborníci simulovali, že ak sa globálne otepľovanie nezastaví a na planéte bude stúpať teplota, tak v prípade ak sa teplota vody vyšplhá nad +35°C, tak sa môžu začať tvoriť doslova monštrá. Tie už dostali aj meno. Silnejšie než hurikány hrozia svetu hyperkány.

Foto: Pixabay

Hyperkán by podľa vedcov mohol v jeho strede dosahovať tlak len okolo 650 hPa a poryvy vetra by mohli dosiahnuť až 800 km/h. Hurikány zatiaľ poryvy vetra dosahujú maximálne okolo 300-350 km/h. Vlny na pobreží by mohli dosahovať výšku až 20 metrov.

Pozri aj: Príroda ukázala svoju nespútanú silu! Hurikán Irma spôsobil jedinečný úkaz, keď odniesol vodu z pláží na Bahamách

Viac správ a zaujímavostí o počasí nájdete na imeteo.sk 

Príbehy
0
Komentovať (0)