Foto: Unsplash/Paul Pastourmatzis (ilustračný obrázok)

Už 25. októbra sa môžeme tešiť na jedinečný a zriedkavý úkaz.

Október prinesie jeden z najobľúbenejších pozorovacích javov. Dobrou správou je, že aj na území Slovenska a Čiech sa nám naskytnú výborné podmienky. Konkrétne 25. októbra u nás budeme môcť vidieť zakrytých viac ako 40 % slnečného disku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál iMeteo dnes informoval o tom, že už 25. októbra sa môžeme tešiť na jedinečný a zriedkavý úkaz — nastane čiastočné zatmenie Slnka. 

Na Slovensku bude najintenzívnejšie v Humennom

Úkaz bude najlepšie pozorovateľný v Rusku a v blízkosti severného pólu, no na zahodenie určite nebudú ani výhľady u nás.

Čiastočné zatmenie Slnka bude pritom najviac viditeľné v Humennom, kde zakryje Mesiac takmer 50 % slnečného disku. V Bratislave (o 12:21) to bude 42 % a v Košiciach (o 12:26) 48 %.

Foto: pixabay

Tri druhy zatmenia Slnka

Úplné zatmenie Slnka nastáva vtedy, keď keď sa úplne celé Slnko “skryje” za Mesiac. Prstencovité zatmenie nastáva vtedy, keď sa Mesiac ocitne v najvzdialenejších bodoch svojej eliptickej dráhy okolo Zeme. Čiastočné zatmenie, aké budeme môcť pozorovať už onedlho, nastáva pri čiastočnom zakrytí Slnka.

Ak sa rozhodnete tento jav pozorovať, určite nezabudnite na ochranu očí, ktorá je v tomto prípade veľmi dôležitá. Poslúžiť vám môžu špeciálne okuliare.

Najnovšie články