Foto: ladbible.com

Niekedy nás to, čo sa na prvý pohľad javí ako tá najväčšia katastrofa, môže doviesť k pocitu absolútneho šťastia. To je aj príbeh novodobého Robinsona.

Už ste mali niekedy chuť zbaliť sa a odísť na pustý ostrov? Neriešiť hypotéky, prácu, rodinu, školu a celý systém, v ktorom žijeme? Presne to urobil 73-ročný David Glasheen, ktorý sa po krachu v burze rozhodol dať zbohom konzumnej spoločnosti. Na pustom ostrove žije už 20 rokov a svoje rozhodnutie vôbec neľutuje. 

Za svoj domov si vybral ostrov Restoration, ktorý nájdeme v severozápadnej Austrálii. Pri krachu burzy v roku 1987, pri ktorom prišiel o rozprávkové bohatstvo, sa rozhodol odsťahovať. A David, ktorý bol úspešným podnikateľom na trhu s nehnuteľnosťami, skutočne nebol žiadnym chudákom. Jeho majetok dosahoval hodnotu nepredstaviteľných 28,4 miliónov dolárov. Napriek tomu neľutuje to, že si pre svoj život vybral úplne opačný extrém. Tvrdí, že mu síce chýba kontakt a konverzácia s inými ľuďmi a že by si rád našiel priateľov, ktorí by ho prišli zopár krát do roka navštíviť, no rozhodne sa nechystá odísť z ostrova.

„Chcem tu zomrieť. Kde inde by som mal skonať?“ dodáva, pretože „jeho“ ostrov je preňho to najčarovnejšie miesto na svete. Otvorene hovorí aj o tom, ako ho ostrov zachránil. Keď naň prišiel, bol unavený a otrávený zo sveta, v ktorom vládnu iba peniaze. Podľa neho sú ľudia chorí práve kvôli honbe za peniazmi. To, že prišiel o značnú časť svojho majetku, ovplyvnilo jeho manželstvo, ktoré nevydržalo túto skúšku a rozpadlo sa. Po rozpade manželstva však Davida inšpirovala nová partnerka, ktorá mu tvrdila, že túži po živote na ostrove. No nakoniec to bol David, ktorý myšlienku sám zrealizoval. Ani tento nový vzťah nemal dlhé trvanie.

Pustovníkovým jediným spoločníkom je Polly, dingo krížený so psom. I keď vraví o čare ostrova a nádhernej prírode, je si vedomý nebezpečenstva, ktoré úzko súvisí so životom na osamelom ostrove. Vie, že keby sa čokoľvek stalo, pravdepodobne by zahynul. Stretnúť krokodíla tu nie je ničím výnimočným:

„Nemám tu žiadnu rutinu. Žijem tak, ako chcem a milujem to tu. Žiaden deň nie je rovnaký. Robím to, čo chcem a nie to, čo musím,“ hovorí David a mnohí, ktorí sa potia v kanceláriách, mu určite závidia. Niet nad slobodu.

David sa však nevyhýba ani novodobým výdobytkom techniky. Vďaka generátoru a solárnym panelom má elektrickú energiu, ba dokonca používa aj internet. Raz za rok ide do mesta Cairn, kde si nakúpi nevyhnutné potraviny, o alkohol sa mu postarajú návštevníci ostrova, ktorých je však, žiaľbohu, pomenej.

„Na ostrove je veľa nebezpečenstiev. Sú tu hady, pavúky či krokodíly. No je to paradoxne bezpečnejšie miesto než zvyšok sveta, kde neustále počujete o teroristických útokoch,“ dodáva David nakoniec a jeho slová majú niečo do seba.

Život je plný výziev, no záleží len na nás, ako sa s nimi popasujeme. Davidov príbeh je skvelým príkladom toho, že vždy môžeme začať odznova. Ak chcete, môžete ho navštíviť. Len nezabudnite si so sebou pribaliť aj alkohol!

Pozri aj: Ľudia tu zabúdajú tisíce eur len tak na ulici a notebooky si kupujú v automatoch. 10 fascinujúcich faktov o Dubaji, ktoré vás presvedčia, že podobné mesto na svete nenájdete

ladbible.com
0
Komentovať (0)