Foto: Archív SITA

A ľudia stále neprestávajú.

Počas tohtoročnej jari bol Krčméry pre mnohých Slovákov symbolom úspešného prevedenia krajiny cez pandémiu ochorenia COVID-19.

Často sa objavoval v mnohých diskusiách, kde radil Slovákom ako bojovať s ochorením a ako zabezpečovať prevenciu. Aj vďaka jeho ľudskému prístupu veľké množstvo ľudí pochopilo vážnosť situácie a boli voči ochoreniu a zavedeným opatreniam zodpovední.

Vedci sa musia ukrývať v zahraničí

Je len veľmi málo Slovákov, ktorí by ho v súčasnosti nepoznali. Je pravdou, že aj pred pandémiou koronavírusu bol Vladimír Krčméry slávnou slovenskou osobnosťou, no až kvôli koronakríze ho spoznali aj ľudia, ktorí sa dovtedy o choroby nezaujímali.

Foto: TASR – Martin Baumann

Na vedcov, ktorí sa venujú pandemickej situácii, však v dnešnej dobe vzniká stále viac osočovania, osobných vyhrážok či dokonca fyzických útokov.

Ako informoval web Startitup na konci septembra 2021, profesor Krčméry bol nakoniec donútený opustiť Slovensko, na ktoré sa vracal len v nevyhnutných prípadoch. Vtedy to odôvodnil stúpajúcou nenávisťou voči jeho osobe, ktorá vyústila až do vyhrážok, niektorí ľudia ho dokonca chceli fyzicky napadnúť.

Vytiahli na mňa strelnú zbraň

V rozhovore pre portál Nový Čas profesor priblížil dôvody svojho rozhodnutia. „Bolo tam niekoľko fyzických útokov, nielen verbálnych, ale tak, že vytiahli a namierili na mňa strelnú zbraň.“ Hoci je už v tejto chvíli na Slovensku, situácia je stále náročná.

Profesor opísal svoje skúsenosti s vyhrážkami, medzi ktorými ľudia napríklad vyzývali jeden druhého na usmrtenie jeho dvoch detí či celej rodiny – nakoniec samotní kolegovia odporúčili, aby profesor opustil krajinu.

Ako ďalej informuje Nový Čas, situácia je dnes lepšia, čo je čiastočne výsledok spolupráce s políciou, generálnou prokuratúrou a ostatnými úradmi, ktorí s profesorom spolupracujú na vyriešení podobných útokov.

0
Uložiť článok
Komentovať