Foto: Pixabay/Pixabay

Matej Mensatoris / / Veda
Sovietsky zväz uvažoval nad testom atómovej bomby a to priamo na povrchu Mesiaca.

Niekdajší Sovietsky zväz chcel na sklonku 50. rokov minulého storočia odpáliť atómovú bombu na Mesiaci. Vyplýva to z utajených materiálov zo zasadania sovietskeho vedenia z roku 1958, keď sa rozhodlo o tomto pláne, ktorý sa napokon nikdy nezrealizoval. Pre tlačovú agentúru DPA to dnes uviedol historik Matthias Uhl.

Podľa jeho slov plány vtedajšieho najužšieho sovietskeho vedenia predpokladali, že bombu o podobnej sile, ako mala tá z japonskej Hirošimy, by na Mesiac vyniesla nosná raketa. Jej odpálenie malo byť v období studenej vojny demonštráciou sily.

Od plánu sa napokon po niekoľkých mesiacoch odstúpilo pod tlakom argumentov sovietskych vedcov varujúcich pred nepredstaviteľnými následkami prípadnej explózie bomby po štarte rakety.

Pixabay

Takýto plán nemal iba Sovietsky zväz.  Odtajnené správy o jadrových zbraniach z roku 1959 hovoria o tom, že aj USA sa reálne zaoberalo projektom, ktorý by otestoval atómový výbuch na Mesiaci. Podľa správy by takýto test mal trojaký význam: Vedecký, vojenský a politický. Na 190 stranách vedci rozoberajú, aký vplyv by mal výbuch na Mesiac, ako by ovplyvnil seizmické pozorovanie a ako by sa správal jadrový spád na povrchu Mesiaca. Celý plán však našťastie nebol realizovaný a to aj z dôvodu, že sa USA obávalo reakcie verejnosti na tento projekt.

Pozri aj: Len jeden spínač delil Ameriku od jadrovej apokalypsy. Atómová bomba, ktorá armáde vypadla z lietadla, je dodnes pochovaná v bažine na americkej farme

TASR
0
Komentovať (0)