Foto: weheartit.com[CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons/ flickr.com (kentarotakizawa)

Príbeh Freddieho Mercuryho si získal srdcia miliónov fanúšikov.

Filmové stvárnenie Bohemian Rhapsody možno označiť sa skutočne úspešné, sály kín sa zaplnili na prasknutie a niekoľko dní sa v komunite milovníkov Queen nehovorilo o ničom inom. Úspešný však nie je len film, ale aj rovnomenná pieseň Bohemian Rhapsody.

Neobyčajný spevák, neobyčajná pieseň

Život speváka Freddieho Mercuryho nebol obyčajný a rovnako nemožno za obyčajnú považovať ani jeho tvorbu. Aj keď kapela Queen nahrala niekoľko albumov, sú piesne, ktoré sa do sŕdc fanúšikov vryli viac, ako iné. Medzi také skladby jednoznačne patrí aj skladba s názvom Bohemian Rhapsody.

Bohemian Rhypsody

Bohemian Rhapsody trvá takmer 6 minút a porušila takmer všetky pravidlá, ktoré sa týkajú skladania úspešných piesní. Nielen, že je nezvyčajne dlhá, ale je aj nejednotná. Nesleduje totiž typickú štruktúru, ale skladá sa z niekoľkých odlišných pasáží, medzi ktorými nechýba niečo z balady, ale aj z kvalitného rocku. Aj napriek tomu, alebo možno práve vďaka tomu, sa kapela Queen dočkala ďalšieho vyznamenania. Bohemian Rhapsody sa totiž stala najhranejšou piesňou 20. storočia.

Popredné priečky

Bol pondelok v roku 1975, keď sa Bohemian Rhapsody závratnou rýchlosťou vyšplhala v rebríčku na popredné priečky. Za krátky čas si pieseň vypočulo neuveriteľných 1,6 miliardy ľudí po celom svete, vďaka čomu pieseň predbehla aj také klasiky, akými sa stali Sweet Child O‘ Mine od Guns N‘ Roses či Smells Like Teen Spirit od Nirvany. Aby bolo možné dospieť k výslednému číslu, spoločnosť UMG (Universal Music Group), ktorá Queen zastupovala, zrátala, koľkokrát bola pieseň prehraná na platformách ako Spotify, Deezer či YouTube.

Nesmrteľná kapela

Lucian Grainge, ktorý stojí na čele UMG sa vyjadril, že Bohemian Rhapsody je jedna z najlepších piesní vytvorená tou najlepšou kapelou v dejinách hudby. Dodáva, že je nesmierne hrdý na to, že práve UMG má tú česť Queen zastupovať a teší sa, že pieseň aj roky po tom, čo uzrela svetlo sveta, stále inšpiruje milióny fanúšikov. K úspechu sa vyjadril aj jeden zo zakladajúcich členov a gitarista kapely, Brian May a hovorí, že je šťastný, že ich hudba kapely Queen ešte stále zaplavuje svet.

Jeden úspech za druhým

Pieseň napísal sám Freddie Mercury a množstvo fanúšikov si ju prehrávalo po tom, čo do kín pred časom prišiel film s názvom Bohemian Rhapsody. Hlavnej úlohy sa zhostil herec Rami Malek a stvárnil ju naozaj bravúrne, za čo si vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus a možnú nomináciu na budúcoročné udeľovanie Cien Akadémie.

Reuters dodáva, že len 5 týždňov po uvedení filmu sa zárobok vyšplhal na 600 miliónov dolárov, čo svedčí o nemalom úspechu. Bohemian Rhapsody sa však môže tešiť aj z ďalších rekordov, napríklad dvakrát po sebe sa stala najobľúbenejšou vianočnou piesňou roka Británie a v časoch najväčšej slávy obsadila prvé miesto hudobného rebríčka až na 9 týždňov. Tí, ktorí pieseň odsudzovali na neúspech, sa môžu chytať za hlavu.

ladbible
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy