Foto: pixabay.com

Zákon chrániaci národné parky USA pred plastovým odpadom je už minulosťou.

Politika Spojených štátov amerických sa opäť raz odklonila od ekologického a udržateľného smeru a úrad aktuálneho prezidenta Donalda Trumpa znovu dokázal, že USA je osud planéty zrejme ukradnutý. Najnovšie v krajine zrušili 6-ročný zákon, ktorý zakazoval predávať v národných parkoch vodu balenú v plastových fľašiach. 

Zákon o zákaze predaja balenej vody v národných parkoch USA platil v krajine len krátko. Zaviedla ho pred 6 rokmi administratíva Baracka Obamu a zákon bol postavený tak, aby pomohol zmierniť škodlivé zaťaženie prírodného prostredia USA plastovým odpadom. Okrem toho zákon šetril ročne milióny dolárov daňových poplatníkov. Národné parky totiž na recykláciu plastového odpadu využívali práve tieto finančné zdroje.
Bear Grylls: Sztárok a vadonban - Barack Obama

Obamova administratíva zákon pred 6 rokmi prijala na základe analýz, ktoré ukázali, že Američania vyhodia ročne viac ako 50 miliárd plastových fliaš a na ich výrobu spotrebujú 20 miliárd barelov ropy. Zákonom o zákaze predaja balenej vody v národných parkoch pokúsili ochrániť aspoň prirodzené prírodné prostredia USA. Veď len v národnom parku Grand Canyon tvorili plastové fľaše 30% z 900 ton odpadu, ktorý musí národný park každoročne zrecyklovať.

Foto: pixabay.com

Zákon z roku 2011 je však teraz v USA už len minulosťou. Jedným z oficiálnych dôvodov zrušenia zákona je rozšírenie možností hydratácie pre turistov, čo je podobný argument, ktorý už roky v antikampani využíva Medzinárodná asociácia balených vôd (IBWA). Zrušenie zákona o zákaze predaja balených vôd v národných parkoch prišlo len tri týždne po zvolení nového námestníka ministra vnútra Spojených štátov amerických, Davida Bernhardta, bývalého lobistu advokátskej kancelárie, ktorá zastupovala Nestlé Waters, jednu z najväčších spoločností distribujúcich balenú vodu v USA.

Foto: pixabay.com

Či už zrušenie zákona o zákaze predaja balených vôd v národných parkoch súvisí so záujmami veľkých korporácií, alebo nie, to necháme na uváženie čitateľa. Jedno je však isté, zrušenie nariadenia prírode určite nepomôže.

Pozri aj: Bolívia ruší národnému parku štatút nedotknuteľného územia. Srdcom Amazonského pralesa postaví 305 kilometrov dlhú diaľnicu

treehugger.com, washingtonpost.com
Uložiť článok

Najnovšie články