wikipedia.org

Amazonský prales sa zmení na nepoznanie. Vyrastie v ňom nová diaľnica.

Amazonský prales dostáva od ľudstva ďalší poriadny úder pod pás. Bolívijský národný park, ktorý je súčasťou najväčšieho dažďového pralesa na svete, totiž naruší kontroverzný projekt diaľnice. Stavba nenaruší len stovky tisíc rokov fungujúci prírodný ekosystém, ale ovplyvní i život tisícov domorodcov, ktorí v Bolívijskom národnom parku žili spätý život s prírodou.

Asi 305 kilometrov dlhá diaľnica (190 míľ), ktorá naruší časť Amazonského pralesu približne vo veľkosti Jamajky (teda 10 000  km²) sa v Bolívii stane realitou. Napriek tomu, že bol kontroverzný projekt ostro odsudzovaný, bolívijský prezident Evo Morales dal stavbe diaľnice vedúcej cez národný park Isiboro Sécure zelenú. Po šiestich rokoch teda Morales ruší zákon, ktorí si domorodci spolu so širokou verejnosťou od vlády v roku 2011 vydobyli. Po masových protestoch a niekoľkých stretoch s políciou totiž v roku 2011 získali pre národný park štatút nedotknuteľného územia, ktorý nedovoľoval stavbu akejkoľvek diaľnice. To všetko je však dnes minulosťou.

wikipedia.org

The white waters of Mamoré River

Národný park Isiboro Sécure, ktorým má viesť 305 kilometrov dlhá diaľnica spájajúca mestá Cochabamba a Beni, nielenže naruší miestny ekosystém Amazonského pralesa, ale ovplyvní i život približne 14-tisíc domorodcov, ktorí národný park obývajú. “Toto je začiatok ničenia chránených území v Bolívii a oblastí, kde stále žijú domorodí obyvatelia pralesa. Evo Morales nie je obhajcom Matky Zeme, ani domorodých národov. Je obhajcom kapitalizmu a extraktivizmu (ťažba prírodných zdrojov bez rešpektu k prírodným a sociálnym limitom),” povedal pre The Guardian Fernando Vargas, líder a zástupca domorodého obyvateľstva národného parku.

Evo Morales

Zákon o stavbe diaľnice v Bolívii prešiel napriek ochrane, ktorú národný park oficiálne získal v roku 2011. Schválila ho vládnuca Moralesova strana, ktorá má dvojtretinovú väčšinu. Všetky ostatné politické strany i katolícka cirkev sa oficiálne pridali na stranu odporcov megalomanského projektu. Aktivisti sa obávajú najmä toho, že nová diaľnica otvorí cestu priamo do srdca Amazonského pralesu, čo povedie k rozvoju ťažby ropy, zemného plynu, odlesňovaniu a k ilegálnemu pestovaniu koky. A zo skúsenosti vieme, že majú pravdu.

wikipedia.org

Pozri aj: Zem by „zaplakala“. Čo by sa stalo s našou planétou, ak by sme vyrúbali celý amazonský prales?

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať