inhabitat.com

Človek sa zrejme nikdy nepoučí. Nielenže ničí miesto, kde sám žije, navyše ničí aj všetko živé okolo seba. Ak dlho sme ešte schopní takto fungovať a len sa nečinne prizerať?

Minulý piatok vydali Bureau of Land Management‘s (BLM), National Wild Horse a Burro Advisory Board odporúčanie na usmrtenie 45 000 divokých koní. Zabité majú byť preto, aby sa vytvoril priestor pre chov hovädzieho dobytku. Podrobnosti o tom, ako a kde majú byť zvieratá usmrtené, sa zatiaľ na verejnosť nedostali.

kone2
inhabitat.com

Posledných 20 rokov sa BLM snaží odstrániť divoké kone z ich prirodzeného prostredia. Chcú umožniť súkromným osobám, aby na tejto ploche mohli pásť hovädzí dobytok, čo sa dnes už stalo skutočnosťou. Počas posledných rokov spôsobujú kone veľkú finančnú záťaž a náklady spojené s udržaním divokých koní vo voľnej prírode sa vyšplhali v roku 2015 až na 49-miliónov dolárov za rok. Členovia teda prišli s alternatívnym riešením – kone vyhubiť.

Kone sú už v súčasnej dobe presunuté na iné miesto a na pláňach sa už nachádza dobytok, ktorý sa tu chová za účelom zisku. Celkovo v krajine žije menej ako 50-tisíc divokých koní. Poradný zbor, ktorý môže vydávať len odporúčania, sa k situácii vyjadril nasledovne: „BLM by malo ponúknuť v krátkom horizonte také riešenie, ktoré by bolo humánne. Tieto zvieratá sa považujú za nevhodné na predaj, a teda by mali byť usmrtené. Ak je to však možné, malo by to byť urobené humánnym spôsobom.“ Len jediný člen BLM hlasoval proti eutanázií. Všetci ostatní boli tejto možnosti viac ako naklonení.

kone2
inhabitat.com

The Humane Society of the United States (HSUS) sa k celej veci postavila negatívne a odsúdila celé hlasovanie. „To, že chce BLM vyhubiť 45 000 divokých koní, je len spôsob, ako sa zbaviť zodpovednosti za ich starostlivosť. Alternatívy práve k tomuto návrhu boli viac ako 20 rokov ignorované.“

Názor na túto situáciu nech si už utvorí každý sám. Ak si niektorí myslia, že usmrtenie „humánnym“ spôsobom je v poriadku, tak potom je s touto planétou naozaj niečo v neporiadku.

interez.sk (Lucia M.), inhabitat.comindependent.co.uk

Najnovšie články