A toto dielo postavila priamo na mieste, kde kedysi nacisti zakázané knihy pálili.

Autorka myšlienky a diela pochádza z Argentíny, volá sa Marta Minujín a má 74 rokov. Rozhodla sa, že vytvorí repliku slávneho gréckeho Parthenónu, nie však hocijakú. Použila na to 100 tisíc kópií zakázaných kníh. Marta tvrdí, že jej dielo má symbolizovať odpor voči politickému utláčaniu.

Dielo dostalo názov The Parthenon of Books (v preklade Parthenón kníh) a nájdete ho v meste Kessel v Nemecku. Je súčasťou festivalu umenia s názvom Documenta 14 art festival. Minujín za pomoci svojich študentov z univerzity v meste Kessel identifikovali 170 knižných titulov, ktoré boli, alebo sú zakázané v rôznych kútoch sveta. Následne z nich zostrojili konštrukciu z plastu a kovu v tvare slávneho chrámu v životnej veľkosti.

Zaujímavosťou je, že hádam najkontroverznejšia nemecká kniha, Mein Kampf Adolfa Hitlera, nie je súčasťou tohto diela. A to z dobrého dôvodu. Nacisti boli známi tým, že cenzurovali literárne diela. V skutočnosti, Minujínovej Parthenon stojí na mieste, kde v roku 1933 nacisti v rámci rozsiahlej kampane spálili približne 2000 cenzurovaných kníh. V 19. storočí sa Heinrich Heine vyjadril: „Tam, kde horia knihy, budú nakoniec horieť aj ľudia.“

Medzi diela, ktoré sa zaradili na zoznam zakázaných kníh patria napríklad aj knihy Johna Steinbecka, O myšiach a ľuďoch a Ovocie hnevu, či Salingerovo dielo Kto chytá v žite, ale aj román Georga Orwella: 1984.

#FourthOfJuly ? at #Documenta14 in #Kassel #parthenonderbücher #BannedBooks

A post shared by Todd Simmons (@toddsimmons) on

#kassel #martaminujin #parthenonofbooks #bannedbooks #documenta14 #minujin

A post shared by AlexanderGorlin (@alexgorlin) on

#bannedbooks #martaminujin #documenta14 @documentakassel @wmenking @obie_odom @icamiami #jdsalinger

A post shared by Ellen Salpeter (@esalpeter) on

Ako sa vyjadril Ray Bradbury: „Nemusíte páliť knihy, aby ste zničili kultúru. Prinúťte ľudí, aby ich prestali čítať.“

Pozri aj: Prečo staré knihy tak nádherne voňajú? Toto ste o nich určite nevedeli

boredpanda

 

Uložiť článok

Najnovšie články