Foto: TASR/AP

Ukrajinská vláda v utorok vyzvala na zachovanie pokoja v súvislosti s požiarom v okolí černobyľskej jadrovej elektrárne, s ktorým hasiči bojujú už niekoľko dní.

Námestník ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko ubezpečil, že požiar “neohrozuje” elektráreň alebo úložiská rádioaktívneho odpadu. Dodal, že “všetko bude v poriadku”. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

Masívny betónový sarkofág, ktorý prekrýva reaktor bývalej elektrárne, je podľa Heraščenka bezpečný a v oblasti nezaznamenali zmeny radiácie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook oznámil, že situáciu v súvislosti s požiarom pozorne sleduje, informovala agentúra UNIAN.

Lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne , foto: TASR/AP

V utorok má Zelenskyj dostať správu od riaditeľa Štátnej služby pre mimoriadne situácie Mykolu Čečotkina, na základe ktorej budú vyvodené závery. “Obyvatelia musia poznať pravdu a byť v bezpečí,” napísal.

Požiar v uzavretej zóne jadrovej elektrárne sa v pondelok popoludní dostal k vysídlenému mestu Pripiať a od úložiska rádioaktívneho odpadu v lokalite Pidlisnyj, kde sa nachádza odpad z celej černobyľskej zóny, ho delili asi dva kilometre.

Člen štátnej rady pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemelianenko na svojom facebookovom konte napísal, že “situácia je kritická”.

Ruská pobočka organizácie Greenpeace podľa BBC uviedla, že požiar sa nachádza len kilometer od samotnej elektrárne. Greenpeace takisto tvrdí, že môže ísť o jeden z najhorších požiarov za obdobie niekoľkých desaťročí.

Polícia našla osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy

Ide o 27-ročného muža, ktorý tak podľa vlastných slov urobil “pre zábavu”, ale neskôr, keď sa oheň pod vplyvom vetra rýchlo rozšíril, ho už nedokázal uhasiť.

Lesné požiare v tejto oblasti sú pomerne častým javom. Niektoré z nich vypuknú, keď obyvatelia začiatkom jari vypaľujú suchú trávu, čo je rozšírená prax nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku a niektorých ďalších bývalých sovietskych republikách, ktorá často vedie k ničivým lesným požiarom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )