Foto: Profimedia

Dôkaz o údajnom incidente nahrali aj prepísali.

Vojnu na Ukrajine sprevádza rad takmer neuveriteľných legiend. Najnovšie sa hovorí o ukrajinskej babičke, ktorá mala palacinkami pohostiť a zároveň otráviť osem ruských vojakov.

Správa o údajnom triku ukrajinskej babičky mala uniknúť z nahrávky, ktorá zachytávala telefonický rozhovor ruského vojaka s jeho partnerkou. Záznam hovoru potom zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

Vojak priznal hlad a nedostatok zásob

Ruský vojak sa v rozhovore so svojou priateľkou sťažoval predovšetkým na hlad, ktorým armáda trpí. Priznáva, že sú s ostatnými vojakmi nútení vykrádať a rabovať obchody, čomu dievča neverilo, pretože v televízii vidia zábery, ako ukrajinskí civilisti nosia ruským vojakom jedlo a babičky im so slzami ďakujú.

Foto: Youtube Interfax

Vojak na to však reaguje práve prípadom, ktorý sa určite zapíše medzi najzvláštnejšie momenty vojny na Ukrajine. „Raz nás jedna babička nakŕmila placinkami a osem chlapcov išlo domov v zinkových rakvách,“ hovorí s tým, že malo ísť o následky otravy jedom. Nahrávka rozhovoru je dostupná na platforme Telegram a je možné ju dohľadať napríklad na poľskom webe Polanddaily24.

Babička s otráveným jedlom nie je jediným „hrdinom“

Ruskú agresiu na Ukrajine sprevádza už niekoľko legiend. Medzi nimi je napríklad údajný letec zvaný „Duch z Kyjeva“, ktorý má byť postrachom ruských leteckých síl. Do dejín tiež vstúpi posádka okupovaného Hadieho ostrova, ktorá poslala ruskú vojnovú loď preč veľmi konkrétnym a pejoratívnym spôsobom.

Foto: Twitter Dmytro Kuleba

Legenda o babičke pripomína takzvanú chlebíčkovú aféru, ktorá sa skutočne odohrala v Prahe v období nacistickej okupácie. V roku 1941 vtedajší predseda protektorátnej vlády Alois Eliáš, otrávil podobným spôsobom niekoľko kolaborantských novinárov, píše CNN Prima.

Eliáš vtedy pohostil sedem novinárov chlebíčkami, do ktorých bola vstreknutá baktéria týfusu a tuberkulózy. Následne potom z dôvodu otravy skutočne zomrel novinár Karel Lažňovský. Eliáš bol nakoniec ako jediný premiér okupovaného štátu popravený.