ain.ua

Ukrajina?! Tam sa predsa neustále bojuje a krajinu ešte nezastihla priemyselná revolúcia. Nie, naši susedia sa dostávajú do povedomia aj niečím iným, než Donbasom.

Svet sa v súčasnosti vyvíja veľmi rýchlo. Takmer každý týždeň počúvame o novom vynáleze, novej technológii, ktorá je pripravená zmeniť nám život. Keď príde reč na technologické novinky, väčšine sa vybaví Japonsko, Kórea a samozrejme Amerika. Len málokomu zíde na um Ukrajina. Ale na Ukrajine, rovnako ako v akejkoľvek inej krajine, mnohí vynálezcovia dennodenne pracujú na tom, aby zo sveta urobili lepšie miesto pre život. 

Mnoho Ukrajincov pracuje na tom, aby zmenili svet k lepšiemu. Prinášame vám výber toho najlepšieho:

Vonkajšia kostra, autor Anton Holovachenko

Anton Holavachenko je mladý vedec z Kyjeva, ktorý zostrojil a vylepšil Exoskeleton – vonkajšiu kostru. V roku 2015 vyhral za svoj starup projekt UniExo ocenenie European Youth Award, ktoré je určené práve mladým vedátorom. Exoskeleton začal vyvíjať pred dvoma rokmi, keď jeho starká ostala v dôsledku choroby ochrnutá na jedno rameno. Rozvojom myšlienky strávil desať mesiacov, pretože chcel pomôcť milovanému človeku. A výsledok? Jeho vynález môže byť nápomocný mnohým v rehabilitačnom procese. Hlavnou výhodou Antonovho exoskeletu je nízka cena a ľahké použitie. Môže sa zosynchronizovať s aplikáciou v mobile a všetky drahé súčiastky sú vytlačené na 3D tlačiarni, čo v konečnom dôsledku minimalizuje ich cenu.

ain.ua

Nové výsledky vo výskume DNA, autor Olga Brovarets

Olga Brovarets je najmladšou doktorkou vied na Ukrajine. Má len 28 rokov a už stihla urobiť objav, ktorý môže pomôcť pri hľadaní lieku na rakovinu. Jej výskum spočíva v štruktúre DNA a v analýze spôsobu, ktorým sa spájajú jednotlivé molekuly do nesprávnych párov. Práve tieto chybne sformované páry sú dôvodom vzniku rakoviny, no do dnešného dňa ostáva ich povaha ostáva neznáma. No mladej vedátorke z Ukrajiny sa podarilo vypočítať pravidelnosť, s ktorou to nastane. Vedci a hlavne tí, ktorí sa sústreďujú na výskum rakoviny, si už všimli Oľgu a jej objav. Teraz si odborníci medzi sebou vymieňajú informácie s cieľom nájsť lepšie a rýchlejšie výsledky v tak dôležitej otázke ako je liečba rakoviny.

Study in Ukrajine Facebook

Lapač snov

Už vám niekedy napadlo, že by ste si mohli vybrať, o čom sa vám bude snívať, keď pôjdete v noci spať? Alebo aký to môže byť pocit mať kontrolu nad vlastným snom, v ktorom si môžete dovoliť robiť čokoľvek? Budete si predsa vedomí toho, že ste v bezpečí, zatiaľ čo spíte. Vďaka najnovšiemu objavu ukrajinského tímu vedcov sa to čoskoro môže stať realitou.

Vynález sa volá Luciding look, ktorý vyzerá ako čelenka. Stačí si ju nasadiť na hlavu predtým, než pôjdete spať. Pri zaspávaní čelenka začne do vášho mozgu vysielať elektrické impulzy, vďaka ktorým si budete vedomí, že stále spíte. V tejto chvíli však vynálezci hľadajú investorov. Majiteľ najväčšej ruskej mediálnej stránky, ktorá sa volá Vkontakte, Pavel Durov a jeden zo zakladateľov Google, Jack Levin, reálne uvažujú nad možnosťou spolu zafinancovať tento nezvyčajný vynález.

pixabay.com

BeWarned bezplatná mobilná aplikácia, autor Vitaly Potapchuk

Vitaly vytvoril bezplatnú mobilnú aplikáciu, ktorá umožňuje nepočujúcim ľuďom a aj tým, čo počujú len slabo, počuť zvuky, ktoré predtým nepočuli. Platforma obsahuje štyroch technických asistentov: Zvukový monitor, pripojenie, núdzový hovor a tanec. Každý asistent zodpovedá za určitý typ zvuku. Jeden z nich rozozná nebezpečné zvuky ako napríklad sirénu, štekot psov alebo krik. Používateľ sa o nebezpečenstve dozvie buď blikaním alebo vibráciou. Asistent pripojenia umožňuje komunikovať ľuďom prevodom textu do reči a naopak. Núdzové volanie zavolá políciu alebo ambulanciu a určí polohu osoby, aj keď je telefón v režime offline. Asistent tanec pomôže osobe pochopiť hudbu, ktorú nemôže počuť, premenou na vibrácie, blikajúce  svetlá a pulzovanie.

pixabay.com

Predstavili sme vám hlavné, ale určite nie jediné vynálezy mladých Ukrajincov. Spoluprácou s vedcami z iných krajín a nájdením dobrých investorov môžu urobiť našu budúcnosť lepšiu a bezpečnejšiu. Ich vynálezy vznikli s cieľom pomáhať a chrániť, nie devastovať. Dúfame, že sa o ich objavoch jedného dňa budú učiť aj naše deti.

Pozri aj: Objav storočia? V káhirskom slume vykopali z bahna sochu Ramesse II. starú 3000 rokov

Interez.sk (Michaela), slavorum.org
Príbehy
0
Komentovať (0)