Xinhua/Sipa

Socha najslávnejšieho egyptského faraóna fascinuje archeológov po celom svete.

Úžasný objav sa podaril egyptsko-nemeckému archeologickému tímu a to na skutočne netradičnom mieste. Pod vrstvou bahna a blata našli v káhirskom slume 3000 rokov starú sochu vari najvýznamnejšieho egyptského panovníka Ramesse II., známeho tiež ako Ramzesa II. alebo ako Ramzesa Veľkého. 

Socha je vysoká až 8 metrov a je pochopiteľne rozlomená na niekoľko častí. Minulý týždeň archeológovia objavili bustu sochy – spodnú časť hlavy, korunu, pravé ucho a fragment pravého oka.

Archeológovia okamžite o svojom náleze informovali egyptského ministra pre starožitnosti Khaleda al-Anani, ktorý povedal: „Minulý utorok mi volal archeologický tím, že objavili kolos kráľa, najpravdepodobnejšie Ramzesa II., vyrobeného z kremenca“.

Xinhua/Sipa

Cenný nález teraz postupne odkrývajú a zhromažďujú všetky kusy sochy. Vyberanie kamenných fragmentov zaujalo mnoho ľudí, ktorí sa na to prišli pozrieť.

Xinhua/Sipa

Kráľ Ramzes II. je pokladaný za najvýznamnejšieho faraóna Egypta, počas ktorého krajina zažila svoj najväčší rozmach. Narodil sa 22. februára roku 1303 pred Kristom a na trón nastúpil, keď mal 20 rokov. Celkovo vládol Egyptu až 66 rokov. Za tento čas splodil až 110 detí, čím sa stal najplodnejším faraónom v celej histórii Egypta.

Xinhua/Sipa

Archeológovia teraz budú oblasť dôkladne skúmať a hľadať všetky úlomky. Socha bude potom následne prevezená do Veľkého egyptského múzea, kde bude slávnostne predstavená. Archeológovia predpokladajú, že odhalenie sochy sa udeje začiatkom budúceho roka.

Pozri aj: Najstaršia podprsenka či kondóm zo stredoveku. Ako vyzerali predmety, ktoré využívame každý deň, na úplnom začiatku?

interez.sk (mmm), theladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)