Foto: archív Salamandra Resort

Leto je ideálny čas na spoznávanie rôznych kútov Slovenska.

Banská Štiavnica priťahuje počas horúcich mesiacov množstvo turistov. Mesto a jeho blízke okolie ponúkajú široké možnosti aktivít a prídu si tu na svoje milovníci prírody, adrenalínu, športu, ale aj oddychu či histórie. Vybrali sme 8 vecí, ktoré si v Banskej Štiavnici môžete užiť a dokážu vám, že túto časť našej krajiny sa oplatí navštíviť. 

Je jedným z najobľúbenejších a podľa mnohých aj najkrajších miest. Banská Štiavnica a jej priľahlé okolie sa pýšia čistou prírodou a vrchmi, v ktorých obklopení sa nachádzajú. Vďaka tomu sa po turistike môžete schladiť v miestnych tajchoch, svoj program spestriť rôznymi zážitkovými aktivitami, no aj vychutnať si historické centrum.

Spoznajte dominantu z blízka

Jedným z najfotogenickejších miest v Banskej Štiavnici je bez debát Kalvária. Nachádza sa na vrchu Scharffenberg v samom lone prírody a pozostáva zo sedemnástich kaplniek znázorňujúcich sakrálne výjavy. Môžete ju obdivovať buď z diaľky, alebo si urobiť výlet až na jej vrchol. Odmenou vám bude okrem preskúmania tohto barokového skvostu aj nezameniteľný výhľad. Štiavnická Kalvária navyše nie je iba slovenským unikátom, ale aj európskym.

Kalvária Banská Štiavnica Foto: Peter Porubcan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Okúpte sa v tajchoch

Počas horúcich letných dní sú veľmi obľúbené štiavnické tajchy. V minulosti ich význam spočíval pri ťažbe, no dnes sú ideálnym miestom na rekreáciu. Ak sa vyberiete do Banskej Štiavnice a jej okolia, máte si z čoho vyberať. Spomeňme napríklad Horný Hodrušský tajch, ktorý má vďaka stredisku Salamandra vybudovanú infraštruktúru s bohatými možnosťami. Okrem kúpania sa či slnenia v prírodnom prostredí, tu môžete vyskúšať aktuálne veľmi obľúbené paddleboardy, alebo si prenajať čln, ktorým spoznáte jazero novým spôsobom. Na miestnych ihriskách si zas zahráte volejbal, bedminton či tenis. Ak patríte medzi ľudí, ktorí trávia radi svoje voľné chvíle aktívne, môžete si tu dokonca požičať horské bicykle alebo elektrobicykle, či vyskúšať jazdu na vybudovanom pump-tracku.

Horný Hodrušský tajch a hotel Salamandra Foto: Salamandra Resort

Navštívte miesto pre zaľúbencov

Jedným z turisticky mimoriadne vyhľadávaných miest v Banskej Štiavnici je Banka lásky, ktorá sídli priamo v pôvodnom dome Maríny Pischlovej – múzy Andreja Sládkoviča. Priťahuje k sebe ľudí nie iba zo Slovenska, ale aj z rôznych kútov sveta. Okrem iného v nej nájdete ukrytý unikát, aký by ste inde iba márne hľadali. Je ním trezor lásky, ktorým prechádzajú verše Sládkovičovej Maríny, čo ako iste viete, je najdlhšia ľúbostná báseň na svete. Dokonca je tu uložený aj jej originálny rukopis. Ak vás tento ľúbostný príbeh fascinuje, na miestnom cintoríne v Banskej Štiavnici nájdete aj hrob Maríny Pischlovej, ktorý sa podľa portálu Regiónu Štiavnica teší veľkej návštevnosti a môžete tu vzdať hold jej pamiatke.

Vyvezte sa na hrebeň lanovkou a užívajte si výhľady

Ozvláštniť svoju turistiku alebo cyklistiku, či jednoducho si uľahčiť cestu na hrebeň Štiavnických vrchov, si môžete nielen v zime, ale aj počas leta vďaka lanovke, ktorú prevádzkuje stredisko Salamandra Resort. Okrem iného je východiskovým bodom pre cykloturistické výlety a ponúka možnosť ubytovať sa buď v hoteli Salamandra, alebo v súkromnom Chalete, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. Prevádzka tejto lanovky je v Štiavnických vrchoch unikátna a keď sa ňou dostanete až na vrchol, môžete si tu vychutnávať panoramatické výhľady na Banskú Štiavnicu a v neposlednom rade si dopriať výlet v prírodnom prostredí.

Jazda lanovkou Foto: archív Salamandra Resort

Užite si adrenalínovú jazdu

Ak ste adrenalínovým nadšencom a milujete horskú cyklistiku, nájdete tu trať Flow Trail Helligon. Je vhodná pre všetkých, čo znamená, že si ju môžu vyskúšať nie iba pokročilí cyklisti, ale aj začiatočníci. K jej štartu sa vyveziete už spomínanou lanovkou zo strediska Salamandra Resort, kde samotný trail aj končí. Druhým spôsobom je vyšliapať si to hore rovno na bicykli. Bajkom k tajchom uvádza, že dĺžka prírodnej trate sú 2 kilometre a pri vzrušujúcej jazde dolu prekonáte 240 výškových metrov.

Flow trail Helligon Foto: archív Salamandra Resort

Zabehnite si lesmi

Ak okrem turistiky alebo cykloturistiky obľubujete aj beh a zhodou okolností sa do Štiavnice chystáte v druhej polovici augusta, môžete si ísť zabehať miestnymi lesmi. Preteky Behaj lesmi sa uskutočnia v Štiavnických vrchoch 20. augusta a tento beh ani zďaleka nie je iba o samotnej fyzickej aktivite, ale aj o spoznávaní miest, cez ktoré 5-, 13- alebo 20-kilometrové trasy vedú.

Prejdite sa botanickou záhradou

Zeleň a prírodu si môžete vychutnať aj priamo v meste. Botanickú záhradu v Banskej Štiavnici je možné navštíviť celoročne a nachádza sa tu viacero výnimočných domácich aj cudzokrajných drevín. Ako uvádza portál Regiónu Štiavnica, jej história siaha ešte do prvej polovice 19. storočia, kedy sa tu začali stromy vysádzať pre potreby lesníckej výučby.

Nadýchajte sa histórie

Mesto zapísané aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO sa oplatí spoznávať aj pomocou „obyčajného“ strácania sa v jeho uličkách. Už samotné prechádzky historickým centrom Banskej Štiavnice môžu byť zážitkom. Spoznajte napríklad samotné Námestie svätej Trojice a prejdite sa popri Morovom stĺpe. Za návštevu stoja aj Starý a Nový zámok.

Starý zámok v Banskej Štiavnici Foto: Ladislav Luppa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
V spolupráci so Salamandra Resort

Najnovšie články