Foto: Facebook/ Tim Peake

Poradíte si s touto hádankou?

Kariéra astronauta nie je len o krásnych výhľadoch z Medzinárodnej vesmírnej stanice a užívaní si všetkého, čo nulová gravitácia ponúka. Pred svojou misiou musia absolvovať náročný výcvik vo vode, zvyknúť si na oblek a beztiažový stav, no a ako sa zdá, pred odchodom musia vyriešiť aj náročnú hádanku.

Najznámejší žijúci britský astronaut Tim Peake vydal knihu Opýtaj sa astronauta, v ktorej približuje, ako vyzerá jeho bežný deň vo vesmíre. Nájdete tam však aj zaujímavú, no o to náročnejšiu hádanku, ktorú musí splniť každý astronaut pred odletom do vesmíru.

Hlavolam spočíva v obrázku kocky, ktorá má na svojej spodnej strane bodku. Kocku môžete posúvať len vľavo, vpravo, dopredu a dozadu. Pri pohľade na obrázok si potom budete musieť kocku pretočiť podľa tohto vzorca: dopredu, vľavo, vľavo, dopredu, vpravo, dozadu, vpravo. Teraz sa musíte poriadne zamyslieť, kde sa bude bodka nachádzať.

Táto hádanka potrápila viacerých ľudí, no odpoveď nie je taká náročná, ako by ste si možno mysleli. Ak kocku pretočíte podľa podľa zadania, výsledok bude jednoznačný – dopredu (bodka bude na zadnej strane), vľavo (bodka na zadnej strane), vľavo (bodka na zadnej strane), dopredu (bodka na vrchu), vpravo (bodka napravo), dozadu (bodka napravo), vpravo (bodka na spodnej strane).

Správna odpoveď teda je, že bodka bude na rovnakom mieste ako na začiatku, zmení sa len naše teoretické vnímanie miesta, kde sa kocka presunula. Tak čo, zvládli by ste tento hlavolam a odleteli s astronautmi alebo by ste si museli počkať na druhé kolo?

Pozri aj: Plastové more: Šokujúce zábery ukazujú ako fľaše, vrecká a odpadky dusia naše oceány

indy100.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.


Uložiť článok

Najnovšie články